Je koktání to samé jako kuňkání?

Nejlepší odpověď
annas

Co na to slovník?

"1. (o žábě) vydávat zvuk kuň(k)
2. expr. nezřetelně, tiše mluvit, říkat: žák něco kuňká;
--

koktání

  1. trpět koktavostí: odmalička koktat
  2. trhavě mluvit (v rozčilení ap.): koktat při zkoušení; z únavy koktá zadrhuje; koktat omluvu"

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=kokt%C3%A1n%C3%­AD

Není to totéž. Když někdo kuňká, mluví nezřetelně, je mu špatně rozumět, nemusí přitom koktat, tedy zadrhávat, křečovitě vyslovovat hlásky.

Třeba žák při zkoušení může koktat, když neumí látku a pátrá v paměti. Zhoršuje se často při nervozitě.

Samozřejmě může i kuňkat, také si nemusí být moc jistý, ale není mu rozumět.

--
Koktavost je porucha řečí, někdy i kuňkavost, přechodně se objevuje při rýmě, zánětech v krku atd. Ale myslím si, že i někdy z pocitu nejistoty, neznalosti atd.

Další odpovědi
Drap

Ne, jsou to dvě rozdílné vady řeči.

quentos

Užs někdy slyšel žábu koktat?

Jako Vůbec

Koktání je zadrhávání, opakování slabik.
Kdo kunká, tak mluví nezřetelně, potichu a tzv. nosem. Často tak mluví lidi s rozštěpem patra.