hapiky

Je jízda na motorkách v běžném provozu nadprůměrně nebezpečná, nebo je nehodovost podobná jako u aut?

Zdá se, že na nehody aut jsme si tak nějak už zvykli, ale motorky jsou pro zpravodajství aktuálnější?

Je jízda na motorce v běžném provozu nadprůměrně nebezpečná, nebo je jejich nehodovost podobná jako u aut?

Nejlepší odpověď
Dochy

Nehodovost motorek zákonitě bude vyšší:

  1. Jiná fyzika jízdy. Auto nepoložíš. (vynecháme extrémy)
  2. Jsou menší – řidiči aut je často přehlédnou

(tolik k objektivním příčinám)

A následky budou horší, protože motorkář není chráněn pevnou karoserií.

Další odpovědi
Kepler

Následky nehod motocyklistů jsou samozřejmě závažnější. Co se ale týká zavinění, jako větší prasata se jeví ostatní řidiči. Podle jedné starší statistiky
http://www.chci­zit.cz/statis­tika-nehodovosti-motocyklu-v-roce-2008-3797/ Celkově motorkáři zavinili 46 % dopravních nehod, 56 % dopravních nehod, ve kterých figurovali motorkáři zavinili ostatní účastníci silničního provozu. Je zajímavé že nehod jízdních kol je mnohem víc motocyklů – viz str. 3 https://www.au­toklub.cz/wp-content/upload­s/2018/11/sta­tistika-nehod-v-roce-2016.pdf

Pepa25

Statistika nehod za r. 2018 říká: 104 764 nehod celkem mělo za následek 565 mrtvých. Z toho 3731 nehod bylo s účastí motocyklu s následky 88 mrtvých.
Pro nehodovost bychom potřebovali údaj o počtu motocyklů v porovnání s auty (nechce se mi hledat) nebo ještě lépe o počtu ujetých km (takový údaj asi není vůbec dostupný). Takže jediný dostupný závěr je, že NÁSLEDKY nehod motorek jsou horší než je průměr u všech vozidel.

dubraro

Jízda na motorce je, při přepočtu na počet ujetých kilometrů, nejnebezpečnější způsob dopravy. Motorky tvoří jen asi 1% dopravních prostředků na silnicích, ale mají na svědomí 20% silničních úmrtí.

Zdroj: https://husty­fakta.cz/vytah-nejbezpecnejsi-zpusob-transportu/

elkon

Pokud se někteří motocyklisté chovají jako „hovada“, nelze se divit. Plná čára jim nic neříká (v obci i mimo), předjíždí jak se jim právě hodí (vpravo, vlevo). O rychlosti ani nemluvím. Např. když jsem před mnoha lety jezdil na motorce, ani by mne nenapadlo, předjíždět auta tak (kličkovat mezi auty), abych byl první u semaforu. Je ale fakt, že by to bylo drahé, dnes to nikdo neřeší.

Arne1

Motocyklista = potenciální dárce orgánů