paul1

Je dobré dále rozvíjet umělou inteligenci?

Zdá se, že společnost více zajímá rozvíjet inteligenci strojů, jako inteligenci lidí. Může se stát, že vědecký pokrok může vést k úpadku naší civilizace?
Našel jsem další odkaz, tak doplňuji:
https://www.id­nes.cz/technet/­veda/umela-inteligence-ai-magneticke-rezonance-cteni-myslenek.A230503_081­813_veda_vse

https://www.top­ky.sk/cl/11/25­14499/Vynalez­ca-umelej-inteligencie-odisiel-zo-spolocnosti-Google--Varuje-pred-jej-zneuzitim-v-nespravnych-rukach-

https://vosve­teit.zoznam.sk/o­brovsky-uspech-vedy-vyskumnici-vyvinuli-dekoder-ktory-prepisuje-myslienky-ludi-do-pisanych-slov/

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, může se stát ledacos. Dalším rozvíjením narazíme ještě na problémy, o kterých se nám doposud ani nezdá.

Další odpovědi
EKSOT123

Kdyby se to bralo takhle, tak není dobré rozvíjet vůbec nic. S vědeckým pokrokem se přešlo od luků k puškám a od pušek ke zbraním biologickým, atomovým,… A samozřejmě s rozvojem genetického inženýrství, A.I. aj. oborů se postupně budou objevovat další hrozby a možná zneužití čím dál většího účinku. Je to daň pokroku, na který možná dříve či později dojedeme. Asi se nedá počítat, že by člověk začal myslet pouze rozumně, poctivě a nesobecky.
Osobně jsem znal člověka nemocného ALS, který posledních 15 let zvládl pouze jediný pohyb, totiž očima. Se svou ošetřovatelkou si tak vytvořil podrobný dorozumívací systém pomocí očí, takže s její pomocí překládal i psal knížky. Samozřejmě s těmito nejnovějšími vynálezy by to bylo mnohem snadnější.

Roman71

Ano i ne.
Záleží na tom, kam se rozvoj a aplikace AI pohne. Podotýkám, že je potřeba stále používat vlastní rozum i přes skutečnost, že je AI dobrým pomocníkem při hledání a zpracování informací. Stává se celkem běžně, že AI nerozliší pravdivé informace od polopravd a vyložených lží, a máme problém. Člověk by měl v tu chvíli zbystřit, prověřit zdroje a důvěryhodnost informací.

Mimochodem, víte co je opakem umělé inteligence? Nevíte?
No přece přirozená blbost. 😉

elkon

Ano, ale pod důslednou kontrolou. Ještě bude dlouho trvat než se na AI bude možné spolehnout.

Ametyst

Vědecký pokrok, který má za cíl usnadnit lidem život, už skončil. Teď už je zaměřen jen na šmírování a ovládání lidí. Kvůli AI už ani nerozeznají dobro od zla, a pravdu od lži.

aliendrone

To je věc NÁZORU. Tak jako tak nikdo neví, kam to dospěje. Osobně jsem skeptický ohledně vzájemné koexistence plnohodnotné AI spolu s lidstvem. Šance, že by AI vyhodnotila lidstvo JINAK než jako zbytečnou/přežilou přítěž či přímo hrozbu je podle mne pramalá. Kdo ví, naděje umírá poslední. 😉

Jestli to je dobré či není nehraje roli. Jinak to NEJDE, i když se MOŽNÁ dá tento proces zpomalit (TEORETICKY!), prakticky spíše NAOPAK! Pokrok nezastavíš, vždycky si nějak najde cestu, to přeci víme. Teď nwm, jestli mám vložit kyselého nebo veselého smajlíka.

Pepa25

Ametyst: v tom, že někteří lidé nerozeznají dobro od zla, a pravdu od lži je AI nevinně …

aliendrone

Pepa25>>> Sakra, na netu je TOLIK aktivních „lidských profilů“ (havloidně progresivních), že rozpočet by v žádném případě neutáhl placení takového množství kybernádeníčků. A protože v REÁLNÉM SVĚTĚ na ně (havloidy) téměř nenarazíš (jen v kyberprostoru), tak je nasnadě, že v tom sofistikovaná výpočetní technika hraje roli.

Viděls někdy záznamy demonstrací proti vládě? Plnej Václavák nasranejch lidí a jen nahoře na schodech hlouček (méně než stovka) „provládních aktivistů“. Nemám důkaz, že všichni ti patolízalové u muzea jsou ve vládním žoldu (většinou tak jako tak se přicmrndne i pár vymaštěnců ZDARMA, to je VŠUDE), ale nepotřebuji ho. UKÁZANÁ PLATÍ a na mediální plky mainstreamu či čestapem placené kybernádeníčky kálí Bílý Tesák!

Tudíž mi nepřijde odpověď Ametyst zcela od věci. 😉 🙂