zjentek

Je děsivé a strašlivé slovo kulervoucí synonymem ke slovu spektakulózní?

Všiml jsem si, že v angl. jazyce je v běžné mluvě používáno mnoho slovíček, které přestože čeština také zná, tak v běžném českém jazyce jsou považována spíše za slova ne příliš obvyklá, i kdYž jde kolikrát o slůvka mezi synonymy nejvýstižnější. Za všechny zde nyní právě spektakulární.

Nejlepší odpověď
annas

https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/spek­takulozni

Význam příd. jména spektakulózní = budící pozornost, zvláštní, neobvyklý

"Spektákl (z lat. spectaculum, jeviště, divadlo) znamená původně podívaná. Užívá se dnes většinou pejorativně pro něco, co se vystavuje na odiv, co je nápadné, efektní a přitažlivé, a přitom předstírané, nepravdivé.

Francouzský marxistický filosof a sociolog Guy Debord ve slavné knize La société du spectacle („Společnost spektáklu“, 1967; filmová verze 1973) kritizoval moderní společnosti, které podle něho dávají přednost obrazu před skutečností. Lákají lidi na různé „podívané“, které falšují a zastírají skutečnost, a dělají tak z lidí pouhé diváky. Příkladem je reklama, televize, různé „události“ (angl. events), které ve skutečnosti nic neznamenají, ale účinně zabíjejí čas.

Odtud také spektakulární, nápadný, které nemá pejorativní význam – například „spektakulární úspěch“ nějakého podniku."

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Spekt%C3%A1kl
--

1. Přípona -ózní souvisí u přídavných jmen s jejich novostí, originalitou, neobvyklostí, Jsou omezena svou komunikační platností, zná je malý počet uživatelů češtiny. . Nejčastěji jde o odborné názvy.

Ale i slang mafiózní místo mafiánský, bombózní (vynikajícíc), bordelózní atd.

Přípona pocházlí z latiny – např. . ambicozní, seriózní, kuriózní atd. Některéí tvary se již adaptovaly v češtině, na rozdíl. od těch novějších – viz vámi uvedené slovo. Zd jde o tzv. ookazionalismus, který se nepoužívá běžně.

http://bohemis­tyka.pl/artyku­ly/2018/Artemov­.pdf

2. Přípony – ární nebo -ální jsou starší, ale též u přid. jmen cizího původu – primární, elementární, imaginární atd.

--
Je vidět, že se čeština. se vyvíjí, novější připony – ózní se objevují častěji. Zavádí je mládež, která se učí anglicky. Když se mně slovo nelíbí, nepoužívám je.

Ještě z odkazu výš slangové či argotické výrazy u mládeže ukazují na

1. (panikóz-ní chování – určitý příznak, náchylnost k určité tendenci – panikařit.
,2. (mafió- zní poměry) – příznak, který vyjadřuje shodu s již existujlícím významem – mafiánský.

Jsou slova mnohem děsivější – velká většina přídavných jmen z běžného života dostává tuto příponu" rohlíkózní, zimózní, bramborózní, machrózní, hnusózní, leplózní atd. Jde o originalitu, ironii, expresivitu atd. Ale odhalí běžný uživatel význam?

Další odpovědi
Kepler

Jo, to je děs. Ale někdy to je i srandovní. Třeba když se řekne, že někdo má postavu poněkud šifonerózní.

Pepa25

Ne, česká synonyma jsou strhující nebo uchvacující. Když už tak spektakulární; spektakulózní zní IMHO archaicky a divně.

Gus_Fring

„Kulervoucí“ používá kryptobaron a kryptošlechtic Jiří Vokiel Čmolík. Nejlepší a nejpodstivější český podnikatel. :D

Ale abych se vrátil k otázce, asi ano. Může to být synonymum, i když jedno slovo je hoší než druhé z mého pohledu.

marci1

Může být. Taky třeba „očirvoucí“, „velkolepózní“ ap. 🙂
https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-soucasne-cestiny/spekta­kul%C3%B3zn%C3%AD?

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

zjentek

Gus-fringe, jo, to je pěknej kus spektakulózního chuja ten čmolík. Nesoudím, jen říkám, co skutečně vidím. (;

Gus_Fring

zjentek: Jednou jsem od mámy dostal k Vánocům knihu Teslovo evangelium. Jako zajímavý název, to asi mámu taky zaujalo a tak to koupila. Jenže se jednalo o knihu od Kryptobarona.
Když jsem se ale do toho začetl… takovou blbost jsem v životě nečetl… Ale přece jenom se musím pochválit, dotáhl jsem to do konce!
A potom jsem si ho tedy hledal na internetu, dočetl se o jeho zajímavé minulosti (od Neurorestartu až po kryptoměnu). A zřejmě si moje Cookies usoudili, že mi ho začnou cpát do reklam na YouTube. Takže teď si snad před každým videem mohu poslechnout, co všechno je kulervoucí, jakej je Čmolík borec, a co sere bolševiky – nepřátele pana Čmolíka.
Mimochodem chápeš co to jméno Vokiel znamená? Někdy jsem slyšel Vokáč.

annas

Ad Pepa25,

právě naopak. Přípony – ózní jsou „modernější“, častěji se používají i ve slangu.