annas

Je člověk omylem boha, nebo bůh omylem člověka? Bůh je přece mocnější, nejsou tedy jeho omyly větší a tragičtější?

„Jak pravil Nietzsche: "Je člověk omylem boha, nebo bůh omylem člověka?“ „Pokud je člověk omylem Boha, je to omyl větší, protože Bůh je větší než člověk, rovněž i jeho omyly jsou větší a tragičtější“. Jan Skácel

https://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:ex­ZWDmNo-nIJ:https://t­heses.cz/id/15n8d­q/Skcelovakores­pondencejakoin­terpretanklkbsnic­ktvorb.txt+&cd=1&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz

Jak chápete význam těchto slov? Přece „mysl je místo samo o sobě, které samo sobě může udělat nebe z pekla a peklo z nebe.“ — John Milton

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/1956061-john-milton-mysl-je-misto-samo-o-sobe-ktere-samo-sobe-muze-ud/

1. Je správné či vhodné u těchto a podobných otázek rozlišovat „mezi vědět a po/rozumět?“ Podle Jana Skácela – odkaz výš

2. „Je snazší vyváznout ze spárů ďábla než se vymanit z objetí andělů?“ Butulescu

https://citaty­.net/citaty/260070-valeriu-butulescu-ze-sparu-dabla-jsem-lehce-vyvazl-jak-se-vsak-vyma/

3. „Kdybych se musel rozhodnout mezi bohem a ďáblem, rozhodl by se pro silnějšího.“ Žarko Petan

https://azcita­ty.cz/zarko-petan/6074/

4.„Ďábel i Bibli cituje, když mu to přijde vhod?“ William Shakespeare

https://azcita­ty.cz/citaty-o-bohu-nabozenstvi-a-vire/2/

Obrázek
https://pixaba­y.com/photos/he­ad-beyond-clouds-sky-2748333/

Nejlepší odpověď
Kepler

To je podobná otázka jako jestli bůh stvořil člověka k obrazu svému, nebo člověk boha k obrazu svému. Vzhledem k faktu, že těch bohů jsou tisíce, přikláním se ke druhé variantě. Takže když bůh přece jenom stvořil člověka, musel být buď nafetovaný, nebo amatér. Takový nepodarek přece všemocný bůh stvořit nemohl. Někdo říká, že to bylo jeho záměrem. V tom případě byl hodně zlomyslný.

Ještě mě napadla další varianta: bůh má neskutečný smysl pro černý humor.

Další odpovědi
led

A – Veriaci tvrdia, že „Boh stvoril človeka“.
Týmto tvrdením ale dokazujú, že aj Boh je zjavne omylný a preto až dodnes podrobuje človeka svojim testom.
 – Ateisti tvrdia, že „človek stvoril Boha“.
Po tisícročiach človek, po daní svojho „výrobku“ verejnosti napriek tomu že nemal atest, zisťuje, že zjavne kdesi spravil chybu a postupne ho sťahuje z „obchodnej siete“.

Citáty sú založené na životných skúsenostiach.

aliendrone

Pokud existuje Bůh, pak je otázkou jak ověřit, zda-li je člověk jeho omylem. Pokud přihlédu jednak k dogmatice, druhak k samotné definici Boha, tak ten je neomylný, ergo člověk je božím úmyslem, nikoliv omylem.

Na druhou stranu pokud Bůh neexistuje, tak z logiky věci samozřejmně plyne, že jde o lidský omyl. :)

Z tohoto hlediska tedy NELZE korektně stavět toto srovnávání, protože NENÍ CO porovnávat.

ad 1 – Ale… JAK můžeme posuzovat „správnost vědění“ v podobných otázkách (JAKÉHO vědění?), když NIKDO NEVÍ? ;) :D Nicméně zdravý rozum a přiměřený skepticismus JE namístě. :)

ad 2 – Ohromné množství mužů se nadšeně žene do náručí anděla, aby posléze zjistili, že skončili v rukou ďábla. Ponechám jim prostor na vyjádření. ;):D :D

ad 3 – Pragmatická úvaha, není co dodat.

ad 4 – Ano, led již citovala na tomto webu některé biblické pasáže, pokud si pamatuji. ;) :D :D

Drap

Nelze dát jednoznačnou odpověď. Záleží na úhlu pohledu a osobní víře a názoru konkrétního člověka. Vždy záleží na úhlu pohledu. Z jistého úhlu jsou obě varianty možné. Stejně tak je to s případným omylem. Záleží na tom, jak se na to budeme dívat. A neni to tak nakonec dobře že život je s jistými chybami, nedorozuměními a občasným překvapením?
1.Ano, je správné rozlišovat mezi vědět a rozumět. Současně je však nutno počítat i s otázkou: Vím a rozumím tomu dobře právě já ?
2. Snadnější nemusí být vždy nejlepší. Co je v tomto případě správné a snadnější? Život nám vždy dává možnost výběru při jistých podmínkách výběru. Bude záležet vždy na konkrétní situaci. Obecně jde zřejmě říct, že to vyjde na stejno.
3. Souhlasím, Přidat se na stranu vítěze většinou přináší jisté výhody.
4. I s tímto musím souhlasit. Vždyť i lidé se chovají k sobě navzájem podobným způsobem.

Roman71

Člověk, stvořený k Božímu obrazu, byl obdařen svobodnou vůlí. Člověk není robot, který tupě vykonává příkazy, dostal rozum, zákony a zásady (když už se rozhodl pro nezávislost na svém Stvořiteli) k tomu, aby zvažoval následky svého jednání. Pro názornost uvedu jednoduchý příklad..

Přijdu na rozcestí na kterém budou dva ukazatele. Na jednom bude napsáno „Zde bezpečně přejdeš“ a na druhém „Tady přijdeš o život“. Řeknu si: „To je blbost, mně se nemůže nic stát, ne? Mám přece vlastní rozum“ a vydám se druhou cestou.. Když se mi zázrakem podaří přežít krkolomný pád, začnu si ještě stěžovat, že mne nikdo nevaroval a chtěl mne zabít.

Obviňovat Boha ze svých vlastních chyb já osobně považuji za vrchol troufalosti a tragický omyl.

briketka10

Jsem ateista a pro mě slovo bůh je jen nápis na papíře.

Lgee

Samozřejmě ze může jít o bug, ale vše je tak jak to bůh chtěl napropgramovat

Lgee

Strašně se mi líbí jak tu z boha všichni dělají něco zvláštního když je to obyčejný člověk/ mimozemšťan který si postavil vesmír v počítači xD

annas

Ad Lgee,.

nerozumím Vaši odpovědi. Zde píšete, že je to člověk, dokonce mimozemšťan, který používá PC.

Neprobírali jste ve škole Bibli, její část starý zákon?

Lgee

Říkám ze bůh může existovat jen skrz simulaci může to být tedy jen obyčejný programátor. :D

annas

Ad Roman,

vědění x porozumění. Věříte, že bůh stvořil člověka, ale nevíte, zda je to opravdu tak, Tudíž podle určitých znaků mu porozumíte. Víra x rozumu.

Nevadí mně, když někdo věří v nadřirozeno, jiný ne. Ale považuji za správné každého vyslechnout, ale mít svůj vlastní úsudek. Jsou lepší či horší názory?
Lepší může být jen výkon.

Roman71

Zdravím Annas,
berete-li to takto, ano. Je spousta lidí, kteří jen věří bez jakéhokoliv porozumění. Když to vezmu tak, jak to vnímám já osobně, rozumím tomu a chápu, že jsme byli stvořeni a že to stále má svůj důvod a účel, který se po celá tisíciletí nezměnil. Mimochodem, četla jste dopis Římanům 1.kapitolu 20.verš? Najdete ji v kterékoliv Bibli.
Velmi inspirativní k zamyšlení..

Samozřejmě respektuji, každý se může svobodně rozhodnout, čemu bude věřit. Co se týká mých pohnutek k napsání odpovědi, ať už vyzněla jakkoliv, účelem bylo poskytnout něco inspirativního k zamyšlení na uvedené téma 🙂

aliendrone

Roman71>>> Myslím, že jsme to už probírali, člověk NEMÁ a NEMŮŽE mít ani v principu svobodnou vůli, pokud ovšem neobereme Boha o jeden z jeho zásadních atributů – vševědoucnost. Což je ovšem zcela proti základní idei Boha / Jeho existenci. :)

led

aliendrone, ja som citovala pasáže aj z aliendronových múdrostí
preto „Z tohoto hlediska tedy NELZE korektně stavět toto srovnávání, protože NENÍ CO porovnávat.“

aliendrone

Což NIC nemění na faktu, že to (ve smyslu otázky) LZE! ;) :D :D

led

Roman71, priznať si chybu pri zlej voľbe, napriek upozorneniu, je naozaj pre mnohých ťažké. Veď aj to varovanie vo vašej alegórii nie je varovaním, len informáciou. Ale nie nadarmo sa hovorí „Múdremu napovedz, hlúpemu dopovedz“

Roman71

Přesně tak led. Na těch cedulích přece nebylo napsáno „Tudy musíš jít, i kdyby se ti nechtělo“ a „Tudy nesmíš jít, i kdyby se ti chtělo“. Každý člověk má svobodnou vůli se rozhodnout, čím se bude v životě řídit, ale musí počítat s tím, že každé rozhodnutí něco přinese 😉

aliendrone

led>>> Já to rčení „Múdremu napovedz, hlúpemu dopovedz“ znám trochu jinak (a pochopitleně v MNOHEM lepší/praktičtější a osvědčující se formě) > „Moudrému napověz, do blbce si kopni!“ ;) :D :D

Roman71

Jedna zajímavá informace z nástěnky bývalého JZD:

„Kdo chce brambory, ať přijde ráno na pole.
Bude mu nakopáno rovnou do pytle.“