jirka F

Je borka od slova borec akorát v ženském rodě?

Vím že borka je odumřelá část kůry stromů nebo i rostlin, ale toto označení jsem slyšel i v souvislosti s ženami.

příklad: Tak těch několik hodin na borku stačí.

Nejlepší odpověď
annas

Ve staročeštině borka – je také název pro borovou šišku. Strom bor, borovice – jehličnatý strom hrot, štěttiny. –

Existuje v ruštině ženské jméno Borka. Stejně ve staročeštině existovalo ženské jméno Borka, manželka od Bořivoje.

Ale určitě toto jméno nesouvisí s borcem. Vhodnější pro ženu je použít výraz žena borec. Teoreticky jde užít borkyně, ´ ale tato přípona je zastaral, i když, kdo ví.
Borec je od slovesa, bořit, boít, řezat.

Staročeský slovník, jinak osobně jsem znala muže,jmenoval se Boris a domácké jméno měl Borka.

Další odpovědi
Kepler

Je to nespisovný novotvar. Domnívám se, že správný tvar by měla být „borkyně“. Podobně jako lovec – lovkyně.

elkon

Že to někde někdo použil nic neznamená. Dnes je čeština plná zkomolenin a zkratek. A často se v tom vyzná jen ten, kdo to vyslovil a pak se ještě diví, že mu ostatní nerozumí.

Drap

Borka je odumřelá, povrchová vrstva hustého stonku (kmene) nebo kořene, je tvořena odumřelými buňkami. Bývá často nesprávně[zdroj?][1] označovaná jako kůra. Má ochrannou funkci.

Některé druhy dřevin mají borku rozbrázděnou a tlustou několik centimetrů (dub), jiné tenkou a odlupující se či hladkou borku bez rýh (buk).
Název je od boru. Nejčastěji borovicový les, někdy však obdobně označován i porost jiný. Jistě znáš hymnu, kde mimo jine je uvedeno : bory šumí po skalinách." Pro označení muže převzato ze sportovní terminologie. Borka je potom slangový, ne příliš častý výraz.

quentos

… a ve kterém jiném by ještě mělo být? Ve středním?

iceT

Před nějakým čtvrtstoletím se u nás výrazy borec, borka používaly jako označení pro kluka, holku. Nemá to nic společného se sportem.
Dnes se užívají jiné výrazy.

Hansel

Akademický slovník současné češtiny tento způsob přechýlení uvádí.

Zdroj: https://slovnik­cestiny.cz/hes­lo/borec/

Arne1

U nás v Brně jsem se s tímto slangovým výrazem mnohokrát setkal. Takže to beru jako součást hantecu (i když to možná není a pochází to odjinud).

Kelt

To borka mi moc neladí ke slovu borec. To jako blbka a blbec. Rozdíl je Norka a Nor, to existuje. Ale slova nemůžeme takto skládat dle potřeby a nálady.

ivan.ducar

Ano, je to lidové označení pro „holku borce“, používalo se v Čechách i na Moravě. Jak je to s výskytem použití dnes – to nevím, ale vyslovit nebo napsat „je to borka“ má zcela jasné poselství, resp. obsah.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

da ny

V našich končinách by žena byla „borkyně“ :D

Lilian Nikky

Příspěvek smazán administrátorem.

Hansel

@Kepler Máme např. cizinec — cizinka, milenec — milenka, snoubenec — snoubenka apod.

Kepler

Zřejmě se používá více přípon, v tomto případě je spisovná -yně. https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=borkyn%C4%9B