Avatar uživatele
Bronzový

Je bezpečné měřit i zásuvku s levným multimetrem?

Multimetr jako tento ( http://www.buyincoins.com/… )
jestli se nerozbije když se měří jakékoliv spotřebiče připojené k domácí zásuvce nebo zásuvka samotná, nebo autobaterie, nebo třeba kabely od nějakého průmyslového stroje?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Ano, můžeš s ním měřit napětí v zásuvce, na spotřebičích, autobaterii, odpor nebo průchodnost kabelů od průmyslových strojů, jak píšeš a další věci. Rozhodně si pročti návod! Tyto levné multimetry nebývají blbuvzdorné a dají se lehce odrovnat. Poradím ti, jak na to. Nejspolehlivěji ho zničíš, když po měření proudu jdeš měřit napětí (nejlépe síťové) a zapomeneš přehodit měřicí šňůru do svorky pro měření napětí. Nestačí jen přepnout přepínač! To obvykle končí vypálením plošného spoje tvořící příslušná kontaktní pole pod knoflíkem přepínače. Měl jsem tu čest několik takto poškozených přístrojů opravovat a podařilo se to jen výjimečně. Většinou by se musela vyměnit celá deska (teď kde ji sehnat), přemístit a přepájet všechny součástky..., no prakticky nerealizovatelné. Takže vyhodit a koupit nový. Dále po měření odporu jít změřit napětí a zapomenout přepnout přepínač do polohy pro měření napětí. Záleží na velikosti napětí, které tam pustíš, ale obvykle pak přístroj udává nesprávné hodnoty a prozváněčka dostane chrapot. Dále přetížit proudový rozsah. Rozsahy do 200 mA (u jiných obvykle do 2A) jsou jištěny rychlou tavnou pojistkou, ale moc bych na to nespoléhal. Zato rozsah 10A (u jiných často 20A) není jištěn vůbec a měřit lze na něm jen krátce - viz návod. Nikdy ho nepřipojuj jako ampérmetr k síťové zásuvce! To je obvykle poslední "měření", co s ním uděláš. Uvědom si, zda chceš měřit stejnosměrné, nebo střídavé veličiny a nezapomeň, že je to měřicí přístroj, ne cihla a je určen pro techniky, ne zemědělce. A jako poslední, pamatuj na bezpečnost při práci! Občas se stane, že ti sklouzne ruka s měřicím hrotem z měřicího bodu a můžeš se dostat do kontaktu s vodivou částí el. zařízení, která je pod napětím. Měření přenosnými přístroji je považováno za práci na elektrickém zařízení, zatímco měření vestavěnými přístroji (např. panelovými) za obsluhu el. zařízení. Samostatně pracovat na el. zařízeních pod napětím mohou jen lidé s příslušnou elektrotechnickou kvalifikací dle vyhlášky 50. To jen tak na okraj.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

A co chceš vlastně měřit ?
Je vidět že multimetr není automat. Bylo by záhodno mít přehled o jednotkách ve kterých měří a hlavně jakou veličinu.


Avatar uživatele
Bronzový

Pokud víš jak na to, nestane se nic tobě ani tomu multimetru.
Přístroj je stavěný i na měření napětí v zásuvce :) U většiny multimetrů bývají obrázkové návody k použití. Přesto se doporučuje, aby ho používali lidé s alespoň základní znalostí problematiky měření elektrických veličin.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 924
Zlatý Bedy 675
Zlatý gecco 476
Zlatý Hlada 417
Zlatý www 412
Zlatý ge0rge 302
Zlatý beer 298
Zlatý Michal Kole 292
Zlatý led 277
Zlatý Lamalam 261

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.