Je albinismus nemoc? Příp. je dědičný?

Ahoj,můj muž sice albín není, ale celá jeho rodina (krom tchýně) jsou albíni. Zajímalo by mě, zda naše dítě má reálnou „šanci“ být albínem též?

Nejlepší odpověď
Lencis

Albinismus
skupina genetických onemocnění
způsobujících nedostatečné množství
pigmentu
může postihnout jenom oči (okulární = oční
albinismus) nebo může postihnout oči, vlasy i
pokožku (okulokutánnní albinismus).
většina typů albinismu je dědičná recesivně

Autozomálně recesívní dědičnost
nemocný ženského i mužského pohlaví je (aa),
zdraví jedinci jsou (Aa) nebo (AA)
zpravidla postiženi sourozenci
rodiče jsou většinou zdraví (Aa)
obě pohlaví jsou postižena stejně často
zdraví rodiče = riziko 25%
1 z rodičů nemocen = riziko 50%
oba rodiče nemocní = riziko 100%

Zdroj: http://www.gjs­.cz/vedy-o-zemi/Ruda/Sbi/5-SB4-Genetika_popu­laci_cloveka.pdf

Další odpovědi
alenka901

Albinismus je barevná odchylka živých organismů, způsobená poruchou tvorby barviva melaninu.Podstatou albinismu je vrozená absence enzymu tyrozinázy, který je nezbytný při tvorbě melaninu. U albinotických jedinců tak nedochází k jeho tvorbě, což se projevuje na zbarvení částí těla, za něž je melanin zodpovědný. Charakteristická je bezbarvá kůže a červeně zbarvené oči (zbarvení způsobuje prosvítající krev v kapilárách). Absence pigmentu v očích způsobuje světloplachost a problémy s viděním, albinotičtí jedinci se tak stávají snadnou kořistí predátorů nebo zahynou při srážce s jinými objekty
Charakteristickými znaky lidí (tzv. albínů) je bílá kůže, která se zdá až průhledná, velmi světlé vlasy i ochlupení a někdy i nebarevnost duhovky. V takovém případě se zdá být narůžovělá (kapiláry prosvítají na povrch oka). Albinismus je velmi vzácný, může se však projevit u kteréhokoliv živočišného druhu.

Attack-design

nemoc ne, dědičné ano