Tw!st

Jakým způsobem se dá zvyknout na horko a slunce?

Venku ještě nebývá ani 30 stupňů a mě už zabíjí chvíli chodit po městě. Je pravda, že pracuji 7 dní v týdnu 8–12 hodin za počítačem (jako OSVČ), tudíž na slunci se vyskytuji jen zřídka. Přesto ale dodržuji pitný režim, vypiju v horku i 3–4 litrů tekutin a i přesto se mi motá hlava a mám pocit dehydratace v horku nebo na slunci. Jde mi hlavně o to, abych se cítil dobře když jdu v tomto počasí něco vyřizovat do města, nebo když jdu například do přírody na procházku nebo na výlet (když není venku horko chodím rád a často). Když máte takový stav při řízení, také to není zrovna fajn. Dá se nějakým způsobem navyknout na slunce a vyšší teploty například že budu každodenně zvyšovat čas strávený venku? Jaký je limit, který by se neměl překročit, aby nenastal nějaký úpal nebo úžeh?

Nejlepší odpověď
Kepler

Vidím to tak, že to jde jen postupnou aklimatizací a dlouhodbějším pobytem v horku. Co je to aklimatizace na horko je vysvětleno zde: http://ebozp.vub­p.cz/wiki/index­.php/Aklimati­zace_na_horko. Co se týká úpalu a úžehu hodně záleží na zdraví, tělesné hmotnosti i stáří jednotlivce, takže nelze doporučit nějakou jednotnou dobu. Je dobré chránit si hlavu lehkou a vzdušnou pokrývkou. Více zde: http://www.or­dinace.cz/cla­nek/upal-uzeh-a-poskozeni-teplem/

Další odpovědi
ivzez

Žádným.
I mně horka vadí, nikdy se mi nepodařilo na ně zvyknout.
(Vadí mi teploty nad 23 °C.)

Rokio

Slunečnými brýlemi, pokrývkou hlavy, opalováním, častějším pobytem venku, chozením ve stínech a silou vůle.

mosoj

Stejně jako je otužování na chlad je otužování na teplo. Toto splňuje pouze sauna!! V sauně jsou teploty přes 100oC a nikdo neomdlévá.

Michálek1245

Za mě osobně moc nedá. Jako samozřejmě otužování a sauna prostě udělají svoje. Ale když nemáte doma třeba rekuperace Pardubice od https://www.recu-clim.cz/rekuperace-pardubice tak vám prostě bude teplo pořád. Aktuálně tohle píšu z Tenerife, kde bych řekl, že jsou na teplo zvyklí, ale i místňáci sotva funí a lezou. Každopádně je to prima.