Lasin

Jaký stmívač koupit k LED světlu?

Koupil jsem malé do pokojíku tohle světlo: https://www.i­kea.com/cz/cs/p­/upplyst-nastenna-lampa-led-srdce-ruzova-40440342/
Bohužel svítí dost intenzivně a rád bych to nějakým způsobem utlumil. Lze dokoupit nějaký stmívací adaptér do zásuvky, který by s tímto světlem fungoval? Děkuji

Nejlepší odpověď
elkon

Každé LED svítidlo nelze stmívat. Musí být k tomu určené. Většinou je to v manuálu uvedené (mělo by být).

Další odpovědi
Roman71

Přesně jak píše elkon. Nekdy je na krabičce s piktogramem napsáno anglicky „dimmable“ (stmívatelný) bez jakéhokoliv českého překladu. Žárovky s touto funkcí bývají dražší, ale pro zamýšlené využití použitelné.

Dochy

Téměř jistě ne. Alespoň ne klasickými stmívači. Opiš nám lístek ze zdroje, možná to pomůže.

Podle mně je zdroj kompletní zdroj pro to LED svítidlo, musel bys jej nahradit něčím jiným s podobnými ale regulovatelnými parametry. S velkou pravděpodobností by se výkon dal omezit sériovým odporem zapojeným někde v kabelu mezi zdrojem a svítidlem, ale musel by to udělat někdo kdo se v tom vyzná a umístit tak, aby od toho například nic nechytlo (výkonově nevyhovující odpor by se mohl dost silně přehřívat) – Ale ideální by bylo opravdu nahradit celý ten zdroj něčím co bude regulovatelné bez zbytečného přehřívání.

Roman71

U světla v odkazu je uvedeno, že se jedná o LED lampu. Tudíž svítidlo bude pravděpodobně s nějakým spínaným měničem napětí. Pokud by se na vstupu snížilo napětí nějakým stmívacím regulátorem, s největší pravděpodobností by došlo k poškození měniče. Ideální by bylo, kdyby ve svítidle byla nějaká PWM regulace intenzity světla, nejlépe přímo od výrobce.