Altair-AC

Jaký nejzajímavější nebo nejzapeklitější dotaz ohledně českého pravopisu či gramatiky jste za poslední dobu zaznamenali?

Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

1. Zajímavý byl dotaz na skloňování slova avatar – životné i neživotné skloňování.

Předpokládala jsem, že bude podobné jako robot. Ano. Avatar může mít skloňování životné i neživotné.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-sklonuje-slovo-avatar

2. ¨Druhý dotaz z poslední doby vypadal jako legrace, ale mnohými uživateli „zatracovaný“ J. Rejzek a jeho slovník potvrdili,. že otázka dávala smysl.

Co má společného Barbora a rebarbora? Obě slova jsou v češtině "cizí , ale jejich původ je d slova barbar.

--
3. Nebo dotaz na shodu přísudku s podmětem, nikoliv naopak, u oni-kání, oslovování 3. osobou množného čísla u ženského rodu – takže vlastně jsou to ony – takže „ony-káme“, jenže tento tvar se neuvádí.

Takže příklad. Babičko, šly ke mně! – i když onikání je od oni.

Další odpovědi
Kepler

No, někdo má problém i se základními pravidly, třeba psaní i/y, s/z, shodu podmětu a přísudku tady dodržuje málokdo. Sám mám někdy problém s psaním velkých písmen, nebo kam se dává čárka a kam ne (ve větě). Snažím se ale být korektní. Problém je, když se někdo být korektní ani nesnaží a pak by ten výsledný paskvil potřeboval dodatečný překlad. Já ale mentorem být nemůžu, leccos zkousnu. Myslím, že daleko líp se vyznají quentos a annas.