Avatar uživatele
Altair-AC

Jaký nejzajímavější nebo nejzapeklitější dotaz ohledně českého pravopisu či gramatiky jste za poslední dobu zaznamenali?

Děkuji

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 2360 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

1. Zajímavý byl dotaz na skloňování slova avatar – životné i neživotné skloňování.

Předpokládala jsem, že bude podobné jako robot. Ano. Avatar může mít skloňování životné i neživotné.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-sklonuje-slovo-avatar

2. ¨Druhý dotaz z poslední doby vypadal jako legrace, ale mnohými uživateli „zatracovaný“ J. Rejzek a jeho slovník potvrdili,. že otázka dávala smysl.

Co má společného Barbora a rebarbora? Obě slova jsou v češtině "cizí , ale jejich původ je d slova barbar.

--
3. Nebo dotaz na shodu přísudku s podmětem, nikoliv naopak, u oni-kání, oslovování 3. osobou množného čísla u ženského rodu – takže vlastně jsou to ony – takže „ony-káme“, jenže tento tvar se neuvádí.

Takže příklad. Babičko, šly ke mně! – i když onikání je od oni.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Odpovědi.cz Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

No, někdo má problém i se základními pravidly, třeba psaní i/y, s/z, shodu podmětu a přísudku tady dodržuje málokdo. Sám mám někdy problém s psaním velkých písmen, nebo kam se dává čárka a kam ne (ve větě). Snažím se ale být korektní. Problém je, když se někdo být korektní ani nesnaží a pak by ten výsledný paskvil potřeboval dodatečný překlad. Já ale mentorem být nemůžu, leccos zkousnu. Myslím, že daleko líp se vyznají quentos a annas.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek