mumi

Jaký mám nárok na dovolenou?

Dobrý den. Ve firmě pracuji od 1.října 2009 a ke konci června mi končí smlouva (HPP na dobu určitou)s nabídkou prodloužení. Ale protože smlouvu prodloužit nechci, nevím přesně, jak se zachovat. Mám nárok na proplacení dovolené? Nebo si mohu vybrat např. 14dní a zbytek si nechat proplatit?
A k tomu bych se ještě chtěla poptat – má zaměstnavatel právo neplatit zaměstnancům přesčasy, svátky a víkendy i když to ve smlouvě není uvedeno a ani při podpisu smlouvy mě na to neupozornil? Děkuji mnohokrát za odpovědi

Nejlepší odpověď
standa

  1. NÁROK NA DOVOLENOU

Za rok 2009 máte nárok na 3/12 z 20 dní, tj. 5 dní
Za rok 2010 máte nárok na 6/12 z 20 dní, tj. 10 dní

  1. ZPŮSOB ČERPÁNÍ DOVOLENÉ

Doporučuji, abyste zaměstnavateli napsala dopis, ve kterém jej upozorníte, že 30.6.2010 uplyne sjednaná doba vašeho prac.poměru, který už nechcete prodlužovat.

V tomto dopise uveďte, že necháte na zvážení zaměstnavatele, jakým způsobem bude ´vypořádán´ váš nárok na dovolenou, zda těch 15 dní můžete vyčerpat, a to počínaje pátkem 11.6. až do konce měsíce. A nebo zda vám bude nevyčerpaná dovolená proplacena po skončení prac.poměru.

  1. PROPLÁCENÍ PŘESČASŮ, VÍKENDŮ, SVÁTKŮ

Pokud jste PROKAZATELNĚ pracovala přesčas nebo o víkendu nebo ve svátek, tak máte NÁROK na příplatky „ze zákona“ a je úplně vedlejší zda jste na tuto skutečnost (ne)byla upozorněna ať už ve smlouvě nebo ústně při přijímání…

Doporučuji zaměstnavatele k této povinnosti písemně vyzvat !