Avatar uživatele
annas

Jaký mají význam a původ slova banka a bankrot?

Přetrvávají i v současnosti …

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? panenka, vagra, iceT, dědapetr, anonym před 4787 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
dědapetr

Velký rozmach pro bankovnictví přišel v období starověkého Říma. Z této doby pochází slovo banka, které má původ v latinském slově „il banco“. Význam toho slova je lavice nebo stůl, na nichž byly prováděny finanční transakce.
http://penize­.org/banky/his­torie/
Banka je instituce, která poskytuje finanční služby. Její základní činností je shromažďování dočasně volných peněžních prostředků, které formou úvěru dává k dispozici a nastavováním úroku znehodnocuje
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ban­ka
Úpadek neboli též bankrot (z it. banca rotta – rozbitá lavice) či krída je právem definovaná neschopnost dlužníka platit své splatné závazky (dluhy) více věřitelům.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C3%9A­padek

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
panenka

Bankrot znamená úpadek když někdo o něco příjde.
Banka je instituce která poskytuje finanční služby

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
vagra

Města středověké Itálie byla hlavními obchodními centry celé Evropy a sbíhaly se v nich mince různého původu. Zkušebníci a směnárníci přijímali vklady, zprostředkovávali platby do jiných měst, na vlastní účet provozovali zápůjční obchody i nákupy a prodeje zboží. Tenkrát však ještě neobchodovali v honosných kamenných domech jako dnes, ale na tržištích pod širým nebem.
Směnárník si přinesl lavici, na ní rozložil svůj obchod a pustil se do práce. A protože italsky se lavice řekne banco, nový termín byl na světě.
Tak jako dnes i tehdy bankéři občas zkrachovali a pak na znamení toho, že nemohou dostát závazkům, svou lavici zlomili. Tento postup prý odkoukali od rozzuřených zklamaných zákazníků.
A jelikož zlomená lavice se italsky řekne banco rotto, zrodil se další termín. Bankrot.

Zdroj: http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/208572235­300042/

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
arygnoc

http://heureka­.tym.sk/vys.php?vol­ba=1&dotaz=ban­ka&book=b

http://heureka­.tym.sk/vys.php?vol­ba=1&dotaz=ban­krot&book=b

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
FOG

Jinak v anglictine je „bank“ tez breh,mozno pochopit jako zachytny bod,sice v dnesni dobe spise jde o verejne okradani za podpory vlad a ktere neni potrestano.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek