BEAES

Jaký je význam slova matrimoniologie, jak slovo vzniklo? matrimoniologie

Čím se věda zabývá?

Nejlepší odpověď
annas

Matrimoniologie je věda o manželství, specializovaný obor psychologie, zabývající se především manželskými vztahy.
Nejznámějším specialistou[zdroj?] tohoto oboru v Česku byl Miroslav Plzák, dalšími významnými[zdroj?] specialisty jsou např. brněnský psycholog Ivo Plaňava, Markéta Kavale aj. Věda o závadách a poruchách soužití v manželství

Je to určitě slovo složené, a to cizího původu- matri-monio-logie. Logie – označení vědy, monio – varianta jedna – matri (podoba s matkou – mater – žena, která se o všechno stará). Povinnosti partnerky, matky – vztah mezi ní a mužem. Můj odhad.
Doplňuji:
Zapomněla jsem uvést zdroj – 1. část Wikipedie, 2. část vlastní zkušenosti.

Další odpovědi
OVman

Ano, obecně je to myslím věda o manželství, viz: http://www.slovnik-cizich-slov.net/matri­moniologie/

ale to, že se jedná o povinnosti ženy – manželky bych nesouhlasil. Jde o soužití ženy-muže, tedy o problematiku manželství „jako takového“.
Vezměte čemu se Dr. Plzák věnoval celý život (pokud vím) řešení manželských problémů, pracoval v manželské poradně atd. Četl jsem od něj knihu o „výběru partnera pro manželství“ a obecně jde o to, že se k sobě hodí určití lidé více a určití méně…