Kelt

Jaký je význam slova kořen v uvedeném textu?

Základní význam je asi základ, ale nechci to rozebírat. Strom a rostlina mají kořeny, od toho odvozujeme kořeny rodu pocházejí atd. Stejně tak rovnice má kořeny – řešení.
Kořen se používá , možná krajově v situaci, kdy holka má kořena, (kluka).
Co ale znamená, když někdo o někom řekne, že je kořen? Prosím všechny možnosti Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Jsou dvě možnosti – viz níže.

Kořen o člověku je staré pojmenování. V. Machek ve svém Etymologickém slovníku takto nazývá člověka, který přišel z venkova do města za dobrodružstvím. Zkráceně křen – z německé Wurzen.

Samozřejmě venkovský člověk měl peníze, často navštěvoval „vykřičený dům“, vyhodil i z kopýtka, mnohdy se nechal napálit jako hlupák, byl i okradený.

Takže asi v r. 1935 vznikly dva významy, jak je uvedené ve Slovníku nespisovné češtiny.

Tudíž kořen je člověk,

  1. který je odvážný, obdivovaný, frajer, má dost peněz atd..
  2. který je považovaný za hlupáka, protože se často stane obětí podvodu, dobrák – původně tedy venkovan, který se nechal napálit = původ křen.

Další odpovědi
redy

Takovej kluk je-silnej,hezkej,ne­bojácnej, dobře voháklej ,prostě – je to kořen 🙂