Retko

Jaky je vyznam slova „druhdy“??

„V cernem panstvi teto pradavne a druhdy pasivni nocni mury…“

Dekuji za odpovedi.

Nejlepší odpověď
annas

Druhdy – zastaralé příslovce ve významu – časem, občas, někdy.

Další odpovědi
kenyrts

druhdy, adv., časem, někdy, mitunter, bisweilen. — Mateřino naučenie děti držie tvrdo, a druhdy tvrze než otcovo Štít. uč. 58a. Mnohý hospodář, vida své děti neposlušné aneb čeled, nesmie jim druhdy rozkázati, aby skrz to nebyly horše Štít. uč. 59a. Na trhu mnozí lží, křivě se věrují… a druhdy jako by přísahali tak se vzrotie t. 112a. (Vdova) druhdy nechtiec se pronésti zatratí svój plod t. 49b. Mýta berú páni někdy správně a druhdy zle t. 85b. Lépe j’ druhdy tak (t. v nevědomosti) přebyti, nežli se tázati s leckýms t. 4a. Nevieme druhdy, co j’ nám zlé nebo dobré t. 35b. Zda-li i po shnilých žlebiech neteče druhdy voda čistá? t. 158b. Kdy druhdy uzřím krásné které věci Kruml.