Michal Kole

Jaký je rozdíl z hlediska biologie a zoologie mezi rakem a krabem ?

Nejlepší odpověď
Lucijej

Rak je korýš, který žije ve sladkých proudících vodách.

Krab je taky korýš, který se přizpůsobil životu na pobřežích mořských, ale i sladkých vod. Někteří se přizpůsobili k životu na souši a do vody se chodí jen rozmnožovat.

Co se týče anatomie, tak krabi mají pět párů nohou – první pár je zakončen klepety. Mají široce oválný plochý krunýř, zpravidla mohutná klepeta, nohy orientované do stran a redukovaný zadeček.
Raci mají srostlou hlavu a hruď. Na hlavohrudi má pět párů článkovaných končetin, za nima má dlouhý zadeček. Na hlavě dlouhá tykadla, která fungují jako hmatový orgán a jako rovnovážné ústrojí. Pak má ještě kratší tykadla – čichový orgán. Oči má umístěny na pohyblivých stopkách.

Rak funguje jako indikátor kvality vody, jelikož žije jen v těch nejčistších.
Zajímavé je, že krab nechodí popředu, ale bokem (do strany).