erevfall

Jaký je rozdíl mezi výrazy „nadšený z něčeho“ a „nadšený něčím“?

Nejlepší odpověď
annas

Podle SSČ jsou správné tvary:

  1. nadchnout se něčím – uchvátit, unést se – byl nadšený vřelým přijetím.
  2. nadšený – zanícený, horující pro něco či pro někoho.

Oba výrazy jsou synonymní. Nejsem z toho moc nadšený. Nebyl tím tedy moc nadšený.

Další odpovědi
Scalex

Velký rozdíl v tom není, vazba „nadšený z něčeho“ se častěji používá pro nadšení z předmětů (je z toho auta nadšený) , zatímco vazba „nadšený něčím“ se častěji používá pro nadšení z činnosti (je tím ježděním nadšený). Není to ale nijak strikní a závazné, čili je možné obě vazby používat na totéž a řídit se spíš jazykovým citem v každém konkrétním případě.