Blankaaaa

Jaký je rozdíl mezi: V pondělí musím jít k doktorovi. X V pondělí budu muset jít k doktorovi.

Nejlepší odpověď
Rokio

Ve druhém případě byl použit trpný rod.

annas

Je třeba sil uvědomit mluvnický čas – musím přítomný, budu muset = budoucí.
řídí se videm Z pohledu časové transpozice podst. jméno pondělí svědčí o budoucnosti, protože teprve tento den nastane. Takže význam je stejný – musím jít, protože mě bolí zub, budu muset jít, protože potřebuji opravit zub.

cochee

Rokio: kokotina. Kde máš to pasivum?

magorvkleci

Rozdíl je malý.

První případ evokuje, že už jsem objednán a že v pondělí půjde všechno ostatní stranou.
Druhý případ naznačuje, že to ještě není jisté a že si na to teprve udělám čas.