jirka F

Jaký je rozdíl mezi špiónem a informátorem?

Je v tom nějaký zásadní rozdil?

Nejlepší odpověď
annas

"Agent a informátor- je mezi tím rozdíl?
Pojmy informátor a agent jsou dle stávající právní úpravy naprosto nezaměnitelné a mají svůj specifický režim.

  1. Informátor a jeho postavení je upraveno v zákoně č 283/1991 Sb., o Policii České republiky v ustanovení § 23f. Osobou vystupující jako informátor se rozumí osoba, která není v zaměstnaneckém, služebním, či jiném poměru s Policií ČR a jedná na základě dobrovolnosti. Samozřejmě musí vědět, že jedná ve prospěch policie (nejčastěji pro službu kriminální policie a vyšetřování). Tato osoba na základě svého uvážení informuje policii o všem, co by mohlo souviset s trestnou činností a o podrobnostech, o kterých se určitým způsobem dozvěděla. Policie pak činí kroky, aby byla utajena identita informátora a vytvořeny vhodné podmínky pro bezpečné předávání zpráv policii, jako je např. získání bytu, ve kterém dochází k předávání informací. Zde mohou být informátorovi předávány jiné informace ze strany policie, např. varování o tom, že jej někdo sleduje a také různé pokyny. Za tuto službu může být informátorovi poskytnuta věcná, či finanční odměna.
  2. Agentem se rozumí osoba ve služebním poměru k Policii ČR, který plní úkoly svěřené mu nadřízeným orgánem. Agent má i jiná oprávnění, na rozdíl od informátora policie. Může mu být vytvořena legenda o jeho původu, aby se mu umožnilo snáze infiltrovat do příslušné společenské skupiny v jejímž rámci má působit. Rovněž mu může být povoleno provozování nejrůznější hospodářské činnosti, i když je k němu potřeba zvláštní povolení ( získání živnostenského listu, registrace zařízení na OÚ, atd.). Samozřejmostí je zastírání příslušnosti k Policii ČR. Všechna oprávnění je příslušný úřad povinen co nejrychleji vystavit a to na písemnou žádost Policie ČR. Činnost agenta, na rozdíl od informátora musí být povolena soudcem vrchního soudu na odůvodněnou žádost státního zástupce činného u vrchního státního zastupitelství. O výjimečnosti tohoto institutu svědčí i to, že použití agenta lze dle dikce zákona povolit jen v taxativně vymezených případech."

https://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:ESOF­ZHurEawJ:https://ww­w.epravo.cz/top/clan­ky/agent-a-informator-je-mezi-tim-rozdil-18974.html+&cd=1&­hl=cs&ct=clnk&gl=cz

--
Obecně – další významy v odkazu

1. Agent – význam ve vztahu k otázce – „Tajný policista nebo vyzvědač, špion“
https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=a­gent

--
2. Informátor " osoba podávající informace tajné policii;" – jen význam ve vztahu k agentovi
https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=inform%C3%A1tor+

Další odpovědi
aliendrone

Tak INFORMÁTOR je easy – jinak též práskač, bonzák, donašeč, prostě ten, kdo naslouchá/přihlíží, načež informuje svůj kontakt – obvykle orgán nějaké bezpečností složky. Jsou 2 druhy – placení a neplacení (práskají dobrovolně, mnozí i s potěšením). Ti poslední jsou skutečnou morální žumpou společnosti.

Špión je druh AGENTA pracující zpravidla AKTIVNĚ v zájmu nějaké STÁTNÍ informační/bez­pečnostní služby proti nepřátelské mocnosti (státu) ať již ofenzivně či defenzivně. Tzn. že ne každý AGENT je špión, jak se domnívá Rokio a stejně tak je nepřesný elkon, bo špión NEMUSÍ být vždy infiltrován, stačí prostě příslušnou etablovanou osobu zverbovat ke špionáži.

Zajímavé to je u průmyslové a obchodní špionáže, kterou provozují i soukromé subjekty. Navzdory názvu „špionáž“ pracovníci tuto činnost provozující NEJSOU špióni, tento termín je vyhrazen pro pracovníky STÁTNÍCH agentur (obvykle rozvědek), pracujících proti jiné zemi. Ale tady jsem na tenkém ledě, kdoví co češtináři na nás vymysleli. ;) :)

Rokio

Informátor je osoba, která podává zprávy/informace a špión je agent.

elkon

Špion je člověk, který byl infiltrován do nějakých struktur, dlouhodobě tam působí a zpracovává informace k dalšímu použití pro subjekt, který jej pověřil. Informátor sleduje určité dění a případně jednání osob z povzdálí a informuje své nadřízené.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Kepler

alien: konečně přesná definice!