JáJsemKarel!

Jaký je rozdíl mezi „podporuje hoření“ a „hoří“?

Na wikipedii čtu o tom, že něco „podporuje hoření“ a zároveň, že „nehoří“, co je co?

Nejlepší odpověď
Dochy

tak třeba dřevo hoří. Kyslík podporuje hoření. Ledek podporuje hoření.
Střelný prach pokud se nemýlím je směsí síry, dřevěného uhlí a ledku. Kde je ledek jako okysličovadlo

Další odpovědi
cochee

Je třeba si přeložit do chemické řeči, co je to hoření. Hoření je prudká oxidace za vývinu tepla a světla. Například rezivění železa je taky oxidace, ale ne prudká a ne se světelnými efekty, proto rezivění není hoření.
Dále je třeba si říci, že oxidace zde není omezena na slučování něčeho s kyslíkem, ale vlastně s čímkoliv, co při reakci způsobuje zvyšování oxidačního čísla jiného reagens, tedy silně elektronegativního činidla. Jako příklad se uvádí třeba hoření síry v atmosféře fluoru. A tady se dostáváme k té otázce: oxidační činidlo je to, co „podporuje hoření“ ale zároveň samo o sobě nehoří. Stačí tedy vzít onen obvyklý kyslík: když do něj vložíme třeba zapálenou špejli, tato vzplane velmi jasným plamenem a během několika sekund (daleko rychleji, nežli ve vzduchu) kompletně shoří, ale poté je po ohni – kyslík sám o sobě nehoří.