cahoun116

Jaký je rozdíl mezi organickou a anorganickou chemií?

Vysvětlíte mi to někdo prosím co nejjednodušeji.

Nejlepší odpověď
kyselina 5

ANORGANICKÁ se zabívá sloučeninami většiny prvků v per. tabulce. Je to „neživá chemie“. Zkoumá nerosty, chemické postupy (výroba skla, polovodičů, oceli…).
ORGANICKÁ řeší hlavně sloučeniny uhlíku, vodíku, kyslíku, dusíku, síry a fosforu (takzvaných biogeních prvků). Je to chemie „živá“. Zkoumá reakce v těle, fotosyntézu a reakce v přírodě.

Další odpovědi
anonym

Anorganická chemie se zabývá anorganickými sloučeninami, organická pak vším, ale organickými zejména.
Anorganická je jednodušší, proto se jí vyučuje dříve.
___

Emefej

Hlavní rozdíl poznáš při samotném studiu. Organických sloučenin je známo cca 25 000 000. Zatímco anorganických je známo pouze několik milionů. Zda je anorganická chemie jednodušší nelze spolehlivě určit. Pokud se při jejím studiu jde více do hloubky, je složitější než chemie organická, která se v podstatě věnuje pouze jednomu hlavnímu prvku a několika málo dalším. Anorganika se vyučuje dřív, ale nikoliv proto, že je jednodušší, ale proto, že při jejím studiu se vykládá i teorie nutná k pochopení organické chemie (struktura elektronového obalu atomu,. typy vazeb apod.)

Kelt

Organická chemie se zabývá sloučeninami uhlíku, přičemž oxidy uhlíku, uhelnatý, uhličitý, uhličitany a karbidy a sirouhlík patří do anorganické chemie. Hlavně se zabývá sloučeninami uhlíku a vodíku – uhlovodíky , kde může být jeden, nebo více vodíků nahrazen libovolnou skupinou nebo prvkem. Zdrojem těchto látek je ropa, dehet, uhlí. Zkoumáním složitějších látek, bílkoviny, tuky, sacharidy se zabývá biochemie. Organické látky lze spálit, při spalování vzniká CO2 a voda
Anorganická chemie se zabývá zbývajícími prvky sloučeninami ostatních prvků periodické soustavy.
Hovořit o tom která je jednodušší je problém. Ideálně anorganické sloučeniny lze popsat pomocí jednoduchého chemického názvosloví, které se vyučuje na ZŠ, názvosloví organických sloučenin je složitější.