Dane

Jaký je rozdíl mezi obsedantně-kompulzivním chováním a obsedantně kompulzivní poruchou osobnosti?

Odpovědi
UltraFan

Obsedantně kompulzivní porucha (zkratka OCD) je zvláštní porucha chování, která se do určité míry nachází u každého člověka. Člověka, který trpí touto poruchou, trápí nepříjemné myšlenky. Úlevu od nich nalézá tak, že se neustále ujišťuje a opakovaně provádí nějakou činnost:

musím zkontrolovat zamknuté dveře 3krát, protože dvojka není hezké číslo;
každé ráno, když vstávám, musím šlápnout na zem nejprve levou a potom pravou nohou, jinak se něco stane;
obcházím na chodníku kachličky a listí;
pořád se myji, protože mám strach z bakterií;

Rozdíl mezi chováním a poruchou není. Když se tak chováš, tak tou chorobou trpíš.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Obsedantn%C4%9B_kom­pulzivn%C3%AD_po­rucha

zjentek

Jaký je rozdíl mezi ředitelem společnosti a jeho rozhodnutími, potažmo jejich důsledky či výsledky?

Hlada

Lze to odvodit z pojmů.
obscese – nutkavé myšlenky
kompulze – vykonávání určitého jednání
porucha – nenormální stav

Dane

UltraFan: Četla jsem to. A také tam stojí, že: „Obsedantně-kompulzivní chování (označováno jako Obsedantně kompulzivní porucha- dále jen OCD) nesmí být zaměňována s OCPD (Obsedantně kompulzivní poruchou osobnosti) a jinými úzkostnými poruchami.“