vas999

Jaký je rozdíl mezi nasyceným a koncentrovaným roztokem?

Pokud se nepletu, pak jako koncentrované se označují jenom kyseliny. Koncentrovaný roztok kyseliny je ale vlastně nasycený, protože více kyseliny již v roztoku nerozpustíme. Je to pravda, nebo jsem se v něčem spletl?

Odpovědi
Kelt

Roztok je charakterizován rozpouštědlem a rozpouštěnou látkou. Za dané teploty se rozpustí jen určité množství látky v daném množství rozpouštědla. Pokud přidáme více látky, už se nerozpouští, vznikají dvě fáze. Množství látky oproti roztoku můžeme vyjadřovat v různých jednotkách – hmotnostních, objemových, látkových a můžeme to vyjádřit v odpovídajících procentech. To je de facto koncentrace. Roztoky které nejsou nasycené jsou méně koncentrované.

Bobek 2

„Koncentrovaný“ nebo „zředěný“ jsou pouze relativní pojmy. Nasycený roztok je nejkoncentrova­nější, jaký může být, ale i když nasycený roztok mírně zředíme, pořád ještě může být (dost) koncentrovaný.

vas999

Já jsem myslel, že třeba kyselina sírová je koncentrovaná při 98 %, jinak je více či méně zředěná. Jsem rád, že jsem si trochu opravil svoje znalosti.

Bobek 2

Tak při 98 % procentech je koncentrované cokoliv. 🙂 Kyselina sírová se jako koncentrovaná používá v koncentracích 96 až 98 % (prodává se prý snad ta 96%), ale z toho ještě nevyplývá, že 95% už koncentrovaná není nebo že by koncentrace 98,2 % už byla nedosažitelná.

vas999

Zkráceně bych to tedy chápal spíše jako hru se slovy. Když o nějaké kyselině řeknu, že je koncentrovaná, pak se tím obvykle asi myslí nejsilnější roztok, protože vyšší koncentrace by již neměla smysl, i když jí lze dosáhnout.

Dochy

Nemyslím. Koncentrovaná je (svým způsobem) ekvivalentní k „silná“. Pořád ještě třeba může být někdo silnější než je nám známý silák. Silné dítě zpravidla nepřemůže silného dospělého. Pokud je třeba koncentraci upřesnit použijí se procenta. Samotný pojem „koncentrovaný“ je relativní a neurčitý. Nejde o hru se slovy. A nemusí to znamenat „nejsilnější roztok“. „Nasycený“ roztok – zkrátka nejvyšší fyzikálně možná „koncentrace“. Tady už to opravdu je „nejsilnější“. I když bacha: Co se reaktivity týče, pak nasycený roztok může mít klidně výrazně slabší účinek než zředěný.

vas999

Já taky netvrdím, že 98,2 % je nedosažitelné. Ale vím, že nelze vytvořit 100% kyselinu sírovou. I když je pravda, že na wikipedii píší o 98%kyselině dusičné, ačkoli koncentrovaná je při 68,4 %. Podobně kyselina chlorovodíková je dle wikipedie koncentrovaná při 36 – 38 %, ale lze vyrobit i 42,9% roztok, což je při 18°C již opravdu maximum.

vas999

Příspěvek smazán administrátorem.