gatanegra

Jaky je rozdil mezi moci a moct?

Nejlepší odpověď
annas

Žádný. Tvar moci byl donedávno jediný možný, dnes se již tak často nepoužívá. Pravidla připouštjí oba tvary – moct i moci.

S tvary infinitivu na ‑ci se setkáváme v dříve vydaných slovnících, ve starší literatuře nebo ve vyšším stylu. Infinitiv zakončený na ‑ct je novější, vznikl analogicky podle infinitivů ostatních sloves (péct jako např. nést), nabyl postupně ve spisovném jazyce platnosti neutrální a tvar na ‑ci je jím vytlačován do vrstvy prostředků knižních. U slovesa moct/moci je ještě stále častější variantou infinitivu podoba na ‑ci.

https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=moc­t&dotaz=moci&as­cii=0

Stejně péci – péct. .

Další odpovědi
motlajs

moci – je měkčí, jemnější, trvalejší, „komplexnější“

moct – je důraznější (spojení T-rámů na konci – T na konci slov usekává, dál se to neřeší) – jednorázovost

Eikonogen

Moci je česky, moct buransky, význam je shodný.

zden28

„Moci“ je už zastaralý a knižní tvar infinitivu slovesa „moct“. Wikislovník uvádí „moct“: https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/moct (1. p. j. č.: mohu i můžu)

annas

Tvar moci není ještě považovaný za knižní.

Podívejte se do internetové příručky, wiikionary není oficiální jazykový
Tvary moci se stále používají veš vyšším stylu., ale tvar je vytlačovaný do stylu knižního.

vas999

Na tom, co říká annas není všechno pravda, konkrétně moci se užívá až 23× častěji než moct. Tak trochu vlastně souhlasím i s motlajsem