Meggie2

Jaký je rozdíl mezi HDD a SSD?

Odpovědi
aliendrone

Oba jsou to typy pevných disků. HDD v sobě má mechanické disky (plotny), které se otáčí a pohyblivé čtecí hlavy (a vydávají zvuky, takové to semotamo chrastění + více topí), jejich výrobní cena je na jeden GB VYŠŠÍ, ale prodávají se levněji (výběhová stará technologie – podobně jako kdysi mnohem lacinější technologie USB, kde stála zařízení o dost více, něž klasická pro PS2/sériové/pa­ralelní porty – prostě obchodní politika). Jsou přibližně DESETINÁSOBNĚ pomalejší, než ty obyčejná SSD.

SSD – funguje na podobném principu jako flashdisk, nehlučí a moc netopí (no, třeba zrovna Aorus od Gigabytu se UMÍ při zátěži nažhavit). Jsou menší, lehčí – zejména ty formátu M2 a na jeden GB PRODEJNĚ (nikoliv výrobně!) DRAŽŠÍ. Jejich rychlost je ovšem PODSTATNĚ vyšší a to až tak, že když pořídíš místo primárního HDD nějaký SSD, tak budeš mít pocit, žes zakoupila novou mašinu (spouštění systému, programů atd. se HODNĚ ZNATELNĚ urychlí). Kupříkladu 1TB Aorus má rychlost čtení 5000MB/s, což když porovnáš s nějakými ubohými cca 200MB/s špičkových plotnových HDD je KUEVSKY ZNÁT. A HDD disky STARŠÍ provenience jsou MOC rády i za nějakých cca 80MB/s – a to už je v dnešní době doslova „porod ježka proti srsti“. ;) :D :D

kelley

HDD je starší technologie, založená na pohybu magnetických disků a čtecích hlaviček. Při práci cvaká a chrčí a někdy se dost zahřívá.
SSD je novější a žádné mechanické díly nemá (podobně jako flash disk nebo SD karta), takže je jednak podstatně rychlejší a také zcela tichý a taky obvykle tolik netopí. Prozatím je dražší než HDD a není dostupný v tak velkých kapacitách jako HDD. Ale už ho pomalu dohání.

elkon

Jeden je pohyblivý, druhý ne. To je hlavní rozdíl.

Lukas27

SSD je dražší, protože u něj funguje rychleji přenos dat. Používá se hlavně např. – instaluje se na něj systém Windows, tím pádem se vám rychleji zapne počítač(naběhne systém), také je více odolnější proti nárazům.

HDD disk se snadno rozbije při otřesech. Je naopak levnější, většinou se i větší kapacita prodává za výrazně menší ceny.

anonym

z uživatelského pohledu:

SSD – velmi rychlý, nevydává žádný zvuk, nízká kapacita, vyšší cena za 1TB (asi 3200Kč za 1TB u nových M.2)

HDD – velmi pomalý, hlučný, vysoká kapacita, nízká cena (méně než 1000Kč za 1TB)

V dnešním počítači by měl být ale SSD disk určitě, HDD pak jako volitelný druhý disk například pro filmy, které zabírají spoustu místa a rychlost přístupu k nim není tak důležitá.

JohnnyH

SSD disky
SSD disky se vyznačují jinou technologií, než HDD disky. Proto jsme jim také věnovali samostatný test. Nemá žádné mechanické části a neřešíte u něj otáčky, tak jako u HDD disku. Navíc SSD disk není omezen rychlostí přenosu. Jsou skladnější, rychlejší, mají menší spotřebu, a jelikož u nich neprobíhá žádný mechanický pohyb, jsou tiché a prakticky bez hlučnosti. Nevýhodou je, že jsou výrazně dražší a dost často mají jen omezený počet zápisů (ačkoliv modernější disky dokázaly tuto nevýhodu již částečně eliminovat).

HDD disky
Na rozdíl od SSD disků fungují díky mechanickému otáčivému pohybu zabudovaného disku. Musí být připojeny k elektrickému napájení, aby získaly pro tento pohyb energii. Na tento disk se data zapisují a opětovně se z něj čtou, přičemž čím více otáček za minutu disk zvládne, tím lépe. O to rychlejší je pak čtení. Výhodou je, že tento typ disků je levnější, lze na něj zapisovat opakovaně a často, na druhou stranu jsou pomalejší a hlučnější, než SSD disky.

zdroj: https://vas-pomocnik.cz/externi-disky/

Dochy

Johny, k těm popisům mám některé výhrady:
„Navíc SSD disk není omezen rychlostí přenosu“ – přenosová rychlost rozhraní ovlivňuje oba disky.
„přičemž čím více otáček za minutu disk zvládne, tím lépe. O to rychlejší je pak čtení. " – sice z principu asi ano, ale hlavní přínos větších otáček je doba pro "seek“ – sníží se nutný čas pro to, aby se hlavička dostala k požadovanému sektoru na disku – po vystavení nad správnou stopu trvá v průměru půl otáčky než se hlavička dostane nad správný sektor. Čím rychlejší otáčení, tím lépe.