martiveta

Jaký je rozdíl mezi anglickým a francouzským parkem?

Myslím ty základní rozdíly.

Nejlepší odpověď
annas

"Anglický park je styl krajinářského parku nebo zahrady, který vznikl v Anglii na počátku 18. století, a rozšířil se po celé Evropě. Hlavní součástí anglické zahrady v Anglii jsou sekané trávníky na rozlehlých loukách v kontrastu k vodním plochám na lesním pozadí. Bývají doplněny shluky stromů, háji na zvlněném terénu a napodobeninami helénských, čínských, islámských, starověkých, románských nebo romantizujících (nebo neidentifikova­telných) památek a chrámů, či gotických zřícenin, mostů a další malebné architektury, někdy i jeskyněmi. Jako celek byly anglické přírodně krajinářské parky navrženy tak, aby dávaly dojem idylické krajiny, někdy s idealizovanými vesnicemi a vesnickou krajinou.

Francouzský park je označení pro park, který je naprosto založen na symetrii (často mnohostranné) vzorů a je upraven a vybudován s geometrickou přesností. Je nákladný a okázalý.
Typicky park rozděluje několik hlavních cest, od kterých se pravoúhle dělí vedlejší. Cesty jsou zpravidla lemovány nízkými živými plůtky ze stálezelených dřevin. Hlavní, nejširší cesta obvykle vede středem. Největší plocha je naprosto přehledná a osázena jen nízkými plůtky a květinovými vzory, nejvýše pak přerušena několika ozdobnými stříhanými keři, nebo výsadbou letniček na vyvýšeném záhonu. Na hlavní plochu navazuje mnoho menších ploch naprosto oddělených živými ploty ze stálezelených dřevin, vysokých často 4 m. Vytvářejí tak intimní zákoutí. Zákoutí nebyla prázdná a stejná, ale každé byl nějaký dekorativní prvek – socha, nebo nádoba s atraktivní, nebo vzácnou rostlinou. V parku byla často chována jako zpestření zvířata, např. pávi. Typickou stavbou jsou altány a pergoly. Francouzská zahrada napodobuje ale někdy i stavby z venkova nebo cizích zemí, které samozřejmě musí odpovídat pravidlům symetrie a krásy. Takové stavby mohly vypadat velice uměle, ale to nebylo stylu francouzské zahrady na překážku. Umělost a nepřirozenost byla znakem kultivovanosti a ušlechtilosti. Někdy byla součástí zahrady i oranžerie nebo skleník s tropickými rostlinami, případně konírna. Francouzská zahrada dává najevo, že majitel je movitý a kultivovaný šlechtic."
Doplňuji:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/An­glick%C3%BD_park
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Fran­couzsk%C3%BD_park

Další odpovědi
atriplex

annas to napsala dobře, já to zjednoduším na maximum: Pokud je v parku střižená pouze tráva a ostatní keře a stromy rostou přirozeně, je to park anglický. Pokud jsou v parku střiženy do nějakého tvaru všechny rostliny, je to park francouzský.

Honzin8

Dobrý den, jaký typ vekovního osvětlení jste zvilili? A jak jste s výběrem spokojeni?

GabulkaA

Dobrý den, měla bych dotaz… Jak jste řešili osvětlení zahrady. Mám tip i podle recenzí… Koukala jsem na shop https://www.e­lusia.cz/. Zkušenosti se shopem a exteriérovým osvětlením? Děkuji moc.

Lurenka

Dobrý den, elusia ma super řešení venkovních světel. My od nich osvětlení zahrady máme a jsme spokojeni maximálně. Takže pokud váháte, nemusíte a určitě od nich řešení vyberte.