Avatar uživatele

Jaký je rozdíl mezi analogovou a digitální vysílačkou?

Dobrý večer, je rozdíl mezi těmito dvěma druhy vysílaček následující?
Analogová -mluvíte do vysílačky pouze vy, nikdo jiný , ale ostatní vás slyší..negativum: pomalejší předávání úkolů, informací..

digitální - něco jako mobil, má svůj signál, nabíjí se, můžete se bavit s člověk, které mu "voláte", aniž byste museli čekat

Pokud máte k tomu více doplňujících informací, budu ráda, hezký večer. Děkuji

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Spíš by mělo jít o formu předávání signálu. Klasická analogová vysílačka vysílá vlny o určité frekvenci a ampltiduě. Zatímco digitální by měla vysílat signál v digitální podobě, tedy nul a jedniček, bez přechodů amplitud.

Nejsem si tim jist, ale mělo by to tak být. Jde jen o to, že nebude fungovat dohromady digitální a analogová.
Jinak pro ně asi platí to samé, takže jeden mluví, ostatní poslouchají, jinak by se signál vyrušil ať je jakýkoliv.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

1. Analogový signál se šíří spojitě. Má nekonečné množství stavů a přenosovou cestou od vysílače k přijímači se kvalita signálu zhoršuje.

2. Digitální signál není spojitý, má omezené množství stavů ( sleduje se hodnota napětí). Přenosovou cestou nedochází k degradaci signálu.

Vysílačky mohou pracovat v simplexním, polovičním duplexním a plným duplexním.

1. V simplexním provozu stačí jeden vlnový rozsah po kterém jde vysílání a příjem. Aby se to nerušilo může se vysílat nebo přijímat.

2. Pro poloviční duplexní provoz je třeba dvou vlnových rozsahů.

3. Pro plný duplexní provoz je třeba duplexní kanál , který má velkou kmitočtovou šířku. Na příklad pro drátový plně duplexní provoz je třeba 2x 2 vodičů.
Totéž musí být schopný přenést i plně duplexní kanál.

I vysílačky se prodávají pro duplexní provoz.

http://www.elektro-hofman.cz/…

Problém je to technicky celkem složitý a laikovi to hlouběji nejde vysvětlit.


Avatar uživatele
Stříbrný

analogová: Jste na jednom kanále, kde může mluvit jen jeden. Když jich bude mluvit víc, budete mít smůlu nejspíš všichni. Zvuk je kódován přímo do signálu. Zde jsou různé možnosti - základem jsou amplitudová a frekvenční modulace. Rozdíly jsou třeba v rušení, u frekvenční modulace budete pravděpodobně slyšet jen nejsilnějšího vysílajícího poměrně slušně, v případě sílícího druhého signálu bude pak chvíle, kdy se dva hovory budou motat do sebe a nemusí být srozumitelné nic, přdalšímzesilování druhého signálu pak budete slyšet toho druhého. U AM budete slyšet všechny vysílající zároveň s různou mírou "hlasitosti" a srozumitelnosti.

digitální: Základem je, že signál je zdigitalizován, pak nějakým způsobem digitálně přenesen (zde může být použita i ta AM či FM modulace, ale v současnosti jsou modernější způsoby). Komunikace mezi přístroji probíhá různě pro různé vysílací systémy. Od nejjednoduššího, kdy zkrátka vždy max. jedna stanice může na kanálu vysílat a libovolný počet stanic kanál sledovat a přijímat (prakticky jako u analogu, jen je zvuk zdigitalizován a pak za dekódován) po systémy, kdy stanice ve vzájemném dosahu prakticky vytvoří síť, sledují provoz na ni, zvuk dále kódují a šifrují,.... pak na jednom kanálu, nebo soustavě kanálů si sami řídí provoz tak, aby se zvuk přenášel mezi spárovanými přístroji. "Vysílat" pak může více přístrojů "zároveň" - v pásmu mají po vzájemné dohodě každý přístroj kerý chce vysílat časové okno, kdy třeba během 1ms může odeslat data ze 100ms hovoru, dalších 99ms mohou vysílat jiné přístroje... přijímač hlídá celý kanál a dekóduje pouze data ze stanice kterou opravdu poslouchat má.

Takže u té digitální si musíte najít podrobnosti, alespoň typ a její možnosti pak anjdete i na webu.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele

anonym

takže u obou vysílaček mluví jenom jeden a ti, co jsou napojeni na určitý druh signálu nebo vlnu poslouchají? a mluví až domluví ten, kdo "volá"?

Avatar uživatele
Bronzový

Quimby

No, podle mě ano. Ale tak to je v celku jasné, kdyby mluvli dva najednou tak jim stejně není rozumět.
Třeba já mám doma vysílačky, které mají 8 kanálů. Mluvit může jen jeden, jinak se to prostě zmixuje dohromady a neni tomu rozumět, proto se taky používá to klasické "přepínám" :)

Avatar uživatele

anonym

myslela jsem, že to klasické přepínání se používá jen analogových

Avatar uživatele
Bronzový

jpau

Jak píše mosoj, jde o to, jestli máš simplex (jeden mluví a druhý poslouchá ale ne obráceně), half-duplex (jeden mluví, druhý poslouchá, když je konec tak mluví ten co poslouchal...) no a když je full-duplex tak mohou mluvit současně (ve verbální komunikaci to asi nemá moc smysl ale používá se to třeba v datových přenosech).

Jinak to co píše mosoj je naprosto správně. Co tam může být trošku hůř pochopitelné je, že bod 2 (ten dole "Pro poloviční...") v zásadě platí (může platit) jen pro analog. Pokud přenášíš stavově (digitálně) tak můžeš poslat signál (stavově třeba +-++- nebo 10110 ....), kterým např. říkáš, že teď mluvíš.

Jinak, když se mluví o frekvencích, myslí se tím nosná, nikoli to, co přenášíš (ne frekvence Tvého hlasu). Představ si to tak, že máš "tunel" - nosnou z nějaké frekvence a v tom je Tvůj hlas (v praxi to tak úplně nefunguje ale pro pochopení).

Avatar uživatele
Zlatý

mosoj

Jpau : dík.

 

Zajímavé otázky v kategorii Elektronika

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 924
Zlatý Bedy 675
Zlatý gecco 476
Zlatý Hlada 418
Zlatý www 412
Zlatý ge0rge 304
Zlatý beer 298
Zlatý Michal Kole 292
Zlatý led 277
Zlatý Lamalam 261

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.