jaký je rozdil mezi .....

Fašismus a Nacismus?
mužete mi to prosím vysvetlit furt to nechápu když jsou lidi
Fašisti a Nacisti?..

Nejlepší odpověď
mosoj

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-rozdil-mezi-fasismem-a-nacismem

Další odpovědi
MK44

Fašismus je politické hnutí, které usiluje o to, aby dosáhlo nekontrolovanou moc ve státě, který doposud měl alespoň prvky demokracie, tedy usiluje o diktaturu. Jako fašistické se označují státy, kde k takové diktatuře došlo. Například v Itálii za Mussoliniho. Nebo ve Španělsku za generála Franca, který se opíral o armádu a prosazoval fašisticko-katolickou ideologii.
Fašisté, odvozeno od slova fascio tj. svazek, prosazují jednotu národa, chtějí centrálně řídit ekonomiku a celou společnost za pomoci represe. Od států se stalinistickým režimem se liší tím, že výrobní prostředky, tedy podniky, továrny a jiný majetek, ponechávají v rukou majitelů. Jen jim přikazují, co mají dělat. Politická či jen názorová opozice se netrpí, považuje se za zradu na jednotě národa. Ve fašistických státech dochází k projevům nacionalizmu, ale ten nebývá hlavní ideou fašistické vlády, narozdíl od států nacistických.
Nacismus je extrémní nacionalizmus, forma rasismu. Spočívá ve tvrzení, že určité etnikum, národ je nadřazené jiným až po „právo“ je zotročit a vyvraždit. Příkladem je Německo za vlády Hitlera. Nacistické státy měly řízení společnosti na principu fašistické diktatury.
Oba pojmy se tedy do určité míry překrývají a někteří je zaměňují. V některých případech je sporné, zda daný stát označovat za diktaturu spíš fašistickou nebo spíš nacistickou, ale myslím, že nemá cenu si s názvem lámat hlavu. V každém případě jde totiž o velmi chmurné prostředí k životu.