dust8

Jaký je původ a význam slovního spojení, že je někdo „cáklý“ či „cáklá“?

Nebo se říká, že je někdo cáklej, ale proč? Co to vlastně přesně znamená a jak to vlastně vzniklo?

Nejlepší odpověď
annas

Základem je sloveso cákat, , původ od citoslovce cák. Cákat = šplíchat, kecat něčím tekutým, přeneseně, tedy expresívněš kecati slovy, žvaniti, tlachati., tečou sliny.,
cák – kalužinka na podlaze,., možná se i cáklý občas počura.

Takže ten, kdo kecá a jeho řeč nedává smysl. se považuje za blázna, jindy je to znakem opilosti, když opilec kecá bez ladu a skladu, nepamatuje si, o čem povídá, jdeo nesmysly, ztrácí zábranu, takže je cvaklý. Výraz je jen v češtině .,

Zkuste doplnit sám, jak se opilec chová. Zapojte představivost stejně jako ten, kdo toto pojmenování vytvořil a rozšířilo se dál., I když na druhé straně je pravda,že víno – j e nápoj mudrců, na jehož dně se ukrývá pravda. Tak zní staré známé české rčení, kterému musíme dát za pravdu. Víno totiž stejně jako jiný alkoholický nápoj pěkně rozvazuje jazyk, což potvrdí nejeden konzument tohoto nápoje. záleží na množství a jijných okolnostech.

Původ podle V,. Machka.

Další odpovědi
elkon

To je stejné, jako když řekneš, že je praštěnej. hloupej, blbej. Výrazů je hafo…