gatanegra

Jaký je přesný význam slova svrabaři?

Doplňuji:
Tady U Capeka:

„Nám zabil tři lidi a vám jenom dva, vy svrabaři! My máme na něj větší právo než vy, vy zlatohlavové!“

Nejlepší odpověď
annas

Slovo svrabař existuje – jde o výraz nespisovný = neúspěšný člověk, synonymum pro srabaře a také žabaře.

Žabař = kdo dělá jen malé věci, neúspěšný člověk.
Srabař = 1. argotický výraz zbabělec, 2. neúspěšný člověk

SNČ
Doplňuji:
Odpověd přechůdce je chybná. Nejde o paskvil, ani o výraz hovorový. Jde o slova z obecné češtiny, která jsou na rozdíl od hovorové češtiny nespisovná.

Pomohl zaprášený a zastaralý slovník z roku 2009.

Další odpovědi
anonym

Ve tvé formulaci jde o paskvil a patvar. Hovorově se vyskytuje srabaři, což je odvozenina od „srab“ = zbabělec, další významy níže a odkaz ve zdroji:
srab
zbabělec, posera, poseroutka, srágora, sralbotka, sračka,čučkař, srabař, šolíchář
„Jestli nepříjdeš, tak jsi teda pěkný srabař hošánku a už tě nikdy nepozvu k nám do vesničky střediskové na pivo a uzené!“ 🙂
Doplňuji:
Ve tvé citaci je tak asi nejblíže synonymum „břídil“ a jemu podobné.
Leč i tak to není běžný tvar a připadá mi spíše jako neumělý pokus o expresivní novotvar hrající si na literární licenci.
Původní slovní základ svrab evokuje spíše kožní nemoc (zákožka svrabová) a přeneseně bídu, zmar, ubohost, totální dno, devastace hodnot – viz úsloví „Svrab a neštovice“.

Zdroj: http://synony­mus.cz/srab-642/

anonym

Výraz „svrabař“ existuje podle internetového vyhledávače pouze jako jedna z „nadávek“ Karla Čapka. Takže jako oficiální výraz bych jej nebrala ani podle „zaprášeného slovníku“.
Každopádně bych ale významově nezaměňovala svrabaře se srabem.
Zde bych doplnila 1. význam u Annas o význam – že nositel tohoto pojmenování s sebou nese znaky bytosti, jíž se jiní štítí, bytosti, jež kolem sebe šíří „svrab a neštovice“, prostě člověka vyvolávajícího u jiných odpor. Jde o dva významy a dvě slova i v případě, že Čapkův výraz přijmeme jako slovo, které by mělo mít své místo v dnešní mluvnici. Ale jak uvádí Annas, jde o výraz nespisovný.
Osobně bych „svrabaře“ raději poslala na infekční oddělení. ☺☺☺

Diskuze k této otázce byla zrušena administrátorem.