VanEgg

Jaký je poměr mezi větami hlavními ve větě: „Neboť byl nemocný, nešel do školy.“?

Vím, že pokud by věta zněla: „Nešel do školy, neboť byl nemocný.“, jednalo by se o poměr příčinný, ale nevím, jestli se při otočení vět jedná o poměr příčinný nebo důsledkový.

Nejlepší odpověď
annas

Obě věty jsou hlavní – jde o souvětí souřadné, jak jste správně zmínil.. Spojky důvodové jsou jiné než spojky důsledkové, i to někdy pomůže, když si dosadíte spojku jinou.

Neboť 1. VH, 2.VH nešel.

Zkuste se zeptat a vysvětlit. Z jakého důvodu nešel do školy? Jaká byla příčina? Třeba pomůže, když spojku sourřadicí nahradíte jinou.

Jaký je rozdíl mezi důvodem a důsledkem? Důvod – něčemu předcházíj, důsledek z něčo vyplývá.

Další odpovědi
Dochy

Mezi větami hlavními v tomto souvětí podle mne není žádný poměr, protože je tam věta hlavní jen jedna.

cochee

Při „otočení vět“ to hlavně zní nečesky, normálně by se tady mělo „Neboť“ nahradit slovem „Protože“. To je totéž, jako když tu někteří chytrolíni zásadně nahrazují slovo „jestli“ slovem „zda,“ jakoby to „jestli“ bylo jedovaté. A ono se to také ve všech případech nehodí.