bolak

Jaktože když člověk pod vodou vydechuje, tak vydrží bez vzduchu déle, než kdyby měl jen zadržoval dech?

Zkoušel jsem to několikrát při potápění, a vždycky se stejným výsledkem. Pokud se nadechnu, potopím a nedýchám, tak když ve chvíli kdy hlavě dojde vzduch a už musím vydechnout, místo klasického výdechu (všechno najednou) pomalinku upouštím vzduch, tak ačkoliv bych před chvílí přísahal že už jsem s kyslíkem na nule, vydržím s dechem ještě v pohodě dalších 1/4 minuty.

Je pro to nějaké sofistikované vysvětlení?

Odpovědi
briketka10

hlavě přece vzduch nedochází,
ale plicím TY jeden bolaku 😁

cochee

Nejspíš tím pohybem vzduchu v plicích při výdechu se zvýší koncentrace kyslíku na povrchu sklípků (vzduch se „zamíchá“), při statické přítomnosti vzduchu se kyslík v blízkosti adsorbující tkáně vyčerpá a difúze kyslíku není tak rychlá, jak by plíce potřebovaly.

leRower

Jde o mentalitu. Pravděpodobně ti vadí, jak tě vzduch tlačí. Ono ve vidě když zadržuješ dech, tak jediný co tě nutí nadechnout se dříve než po třech minutách je bránice, která ti jakoby vráží do plic, protoze dychani je podvedome, to neovlivnujem stejne jako to ze nam bije srdce. Kazdy clovek vydzi pod vodou 3 minuty, jen je to pro vetsinu neprijemny pocit ta potreba nadechnout se.