Irisa

Jakto, že značka vodíku se píše v různém pořadí?

V kovalentních hydridech se značka vodíku píše za prvek, (SiH4– silan, AsH3– arsan), ale u sulfanu se píše před síru (H2S)! Proč?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Ve vzorci se vždy zapisuje aniont až na konec. V silanu nebo arsanu vystupuje vodík vůči křemíku nebo arsenu jako anion, píše se proto jako druhý. V sulfanu vystupuje oproti síře jako kation, píše se jako první. Při určování co je kation a anion záleží na elektronegativitě.