1jirka22

Jakto, že a na nultou je 1?

Doplňuji:
to vím, že to je tak, ale proč… ale všechno není 1… nula na nultou je nedefinovaná…

Nejlepší odpověď
Quimby

vychází to ze spojitosti exponenciální funkce. Pokud bys dělal limity z prava a z leva k nule pro y=a^x Tak ti vyjde právě ta 1. Je to i celkem vidět v obrázku.
Doplňuji:
Ještě jinak než přes limity to jde přes rozklad exponentů.
Víš, že když máš a4 tak se to dá rozložit na a2 * a2 . Pokud máš teda a^x, tak si to můžeš přepsat klidně na a^(x+0) No a pokud to rozložíš na a0 * a^x Tak aby platilo to původní a^x = a0 * a^x tak musí být a0 =1

Další odpovědi
ufoux

Cokoliv na nultou je 1, je to matematicky dané a vždy s tím můžeš počítat. (-521) na nultou je jedna …

arygnoc

pretože je to logické, ako správne dokladá Quimby.

akékoľvek a na n-tú, kde n sa blíži sa nule, sa výsledok blíži k 1. a to bez ohľadu na to, či je n kladné alebo záporné.
ak n=0, potom je výsledok práve 1.

nie je to ani definícia (postulát), ani poučka, je to rýdzo aritmerický fakt.

treba si niečo naštudovať o limitách funkcií.

;-Q