cappuccino

Jakou uhlikovou stopu zanechavaji dovazene rezane kvetiny?

Porad vsude vykrikuji, jak se mame chovat ke sve planete. Ale jak se chovaji obchodnici?
Copak neumime v zahradnictvi vypestovat svoje kvetiny? Kdyz vidim, odkud pochazeji, radeji je odmitam.

Odpovědi
Drap

Dost velkou, větší možná než naše květiny je uhlíková stopa z dopravy. Ze zahraničí díky dotacím vyjdou levněji a pěstují se převážně ve vytápěných sklenících, tak jsou i dříve. Strašit uhlíkem je pro ty obyčejné a s nízkými příjmy. U těch vysokých příjmů uhlíková stopa nikoho neděsí a nikdo si jí nevšímá., Jde především o peníze a zisk.

Filip84

Já jsem měl řezaný kytky rád, když jsem je prodával na krámě, protože – oproti těm kytkám a křovinám v květníku – nevyžadovaly takovou péči: ony už přišly s vědrem, tam byl, v pytlíku, nějaký sajrajt, to se zalilo vodou a jenom se to hlídalo, aby tam ta voda byla. Když byly unavený životem, což jsem poznal i já – ten květ vypadal unavený životem: vyřadit ze sestavy, a ani se nemusely odepisovat (většinou)!

To ty kvítka a křoviny v květníku byly horší, protože jedno se nesmělo, prakticky vůbec, zalévat, druhé, zase, potřebovalo vodu skoro furt. Když byly unavený životem, některý stačilo zalít, a ony se rozchodily, jiný fakt ne. 😅

No ale k thematu a vážně, protože uhlíková stopa je vážná věc, že?

Na obchodníky se, prosím, neutrhuj: ti fungují na logice „Erár chce deky? Tak prodávám deky!“ Zákazník chce cenu. Ať už je to super/hypermarket, nebo je to květinářství: zákazník chce cenu!

O to není, i ty „holandský kytky“ ti vyrostou i u nás, no ale oproti Tuliplandu to budeme pořád pěstovat v malým, a do toho nemáme to know-how, no a nastavět skleníky taky něco stojí. A zákazník chce cenu! No tak co, no: koupí se tam, kde je požadovaná kvalita za nejmenší peníz.

Budu se opakovat, ale nejprodávanější Artikel na krámu jsou rohlíky a banány. A jo, je to špatný s uhlíkovou stopou u řezanej kytek, ale kam se hrabou na banány! A nejen co do stopy uhlíkový, ale celkově, stopě ekobioteroristický, to takový banán, to je 👌! Tuny pesticidů, pěstitel banánů to pěstuje za mrzký peníz, jenom aby to bylo v akci za dvacku, no a dozrávací plyny, že, a doprava …

Jasně, žrát se musí. Musí se žrát banány (řečnická otázka)? Asi ne. Asi určitě ne!

Jasně, kytky, zvlášť řezaný, se nemusí: neoblečeš se do toho, nezatopíš tím, nenažereš se toho. Muset se to nemusí. Já taky babám nekupuju řezaný kytky – budu takovou píčovinu kupovat, za ten peníz! 🙄🙃 Koupím něco do žaludku a / nebo na sebe (i když nenosí škaredý hadry, jako většina bab – dneska je móda škaredých hader! 😂). No jo, jenže hodně holkám ta řezaná kytka udělá velikou radost! A zákazník chce cenu…

Jo, a ještě jedna věc. Když jsem byl fakan, bana bag ban – jezte dietně, jezte děti: dítě stokrát jinak!, tak byly v Krhové ohromné skleníky. No, myslím, že se tam pěstovala zelenina, ale to je asi jedno – mohly se tam, dozajista, pěstovat i řezaný květiny. No jo, jenže po „revoluci“ se skleníky vytunelovaly, pak měly skleníky rozbitý sklo, a pak skleníky nebyly. Dneska se pěstuje 1. krmná kukuřice, 2. řepka, 3. jetelina. 🤷‍♀️🙄 Kam, do toho, chceš narvat řezaný kytky? 😜😅

Jediný, komu můžeme nadávat za uhlíkovou stopu skrze řezaný kytky, jsme my sami, jako spotřebitelé. Jasně, ne já, nebo – co já vím – mychala🤪 schyzofrenije, ale tak jako celkově, prostě spotřebitelský preference jsou cena, ne uhlíková stopa.

Jestli je to dobře, nebo špatně, je jedno: prostě to tak je.

Pepa25

Velkou. Našel jsem starší zdroj (viz odkaz), že 70 – 80% uhlíkové stopy je z dopravy.
Obchodníci se chovají ekonomicky. Pokud jsou dovážené kvělity levnější, tak prodávají je.