uccello

Jakou novou žárovku použít do promítačky Diax 3?

Potřeboval bych vyměnit původní žárovku (220V/40W závit Mignon) za novou, ale nevím, jaká by byla nejvhodnější. Jestli klasická nebo LED. Samozřejmě je důležité i to, že se díky absenci chlazení musí promítačka cca po 30min vypínat. Jakou byste vybrali vy? Díky

Nejlepší odpověď
gecco

Jediný důvod, proč nepoužít LEDku, by byl v tom, že by se dovnitř nevešla (LED žárovka může být oproti klasické mírně větší).
Vybírej, případně

  • okolo 3000 K (mírně žlutější, než denní světlo, asi tak, jako vláknová žárovka)
  • okolo 400 lm (40 W ´klasika´ má takovou svítivost), max. tak + 10–15 %
  • ´mléčnou´ – omezí výrazně bodové vyzařování chipů LED

Pokud jde o chlazení – LEDky nesnáší vysokou teplotu – sice méně hřejí, ale zase jsou háklivější – takže to si budeš muset pohlídat – zjisti si provozní podmínky žárovky a ty dodrž…

Další odpovědi
kelley

S LED žárovkou by se už snad ani vypínat nemusela, takže bych vybral tu. LED, teplá bílá, E14 cca 8W.

Arne1

MOžná budeš muset nějakým způsobem seřídit polohu žárovky vzhledem k optice tak, aby bylo políčko stejnoměrně prosvětlené.

mzm

Jestli LED, tak bych nevybíral teplou bílou, ale bílou. Budou lépe vidět modré barvy.