bolak

Jakou mají přesně souvislost slova: radit, zradit, prozradit? Co vzniklo z čeho?

Jestli spolu teda souvisej…

(co znamenají vím, vysvětlovat nemusíte :)
Doplňuji:
A šup s tebou nahoru, ať jsi zase pěkně na očích.

Nejlepší odpověď
annas

Slovesa radit, zradit, prozradit.

Původ slov rada, radit je odvozený od indoevropského kmene (ale v jiném významu) ródh- = dbát , hledět. Staroslověnské ne-raždo – ne-raditi = nestarati se, .stsl. raditi = dbát, staročeské neraditi = nechtít. I v jiných jazycích je tento kmen a slova od něj mají význam : dařit se, dbát, starat se. .

Pozdějí vzniklo české slovo rada a radit patrně z němčiny. V původním významu = poradit si s něčím, pomoci si. Nejdříve vzniklo sloveso radit , teprve pak odvozením podst. jméno rada. , Význam se přesunul z pomáhání skutkem na pomáhání slovem.

Zradit, zrazovat nastoupilo místo starého odraziti, odsunout, tedy někoho od něčeho svými slovy, radou. .
Dnešní zradit, prozradit má význam podle německého Verrat, verraten. I to znamenalo původně „falešnou radou přivést do škody, do zkázy.“

Vývoj běžně používaných slov byl složitý a měnil se.

V. Machek Etymologický slovník a vl. v.
.

Další odpovědi
TEREZA.B

Mají společný slovní základ rad(a). Přidáním „z“ (z něčeho, tedy opak) vzniklo slovo zrada. Dalším přidáním „pro“ (pro koho zradu předat) vzniklo prozradit.