blesk26

Jakou kyselinu sirovou do akumulatoru? Co znamena specificka hmotnost 1.28? Mam flasku akumulatorove kys. sirove 33–40%.

Zadna specificka hmotnost neni na flasce uvedena, da se to nejak spocitat? Muzu do akumulatoru nalit primo to, co mam, nebo je to potreba nejak zredit? Dekuji

Nejlepší odpověď
mosoj

Pro plnění AKU baterií se používá kyselina sírová o hustotě 1,28g/ml. V těchto jednotkách jsou také většinou zkalibrovány hustoměry.
Pro převod hustoty H2SO4 na %
platí – 1,2855g/ml = 38 %
1,3028 g/ml = 40 %
1,2684 g/ml = 36 %

Platí při 20oC, ale teplotou se při plnění AKU není třeba zabývat.
Již naplněná AKU baterie se za provozu dolévá zásadně destilovanou vodou !!! nikoliv kys. sírovou. Kyselinu jedině při naplňování nové ( ale většinou se prodávají již naplněné) nebo když se vyleje.

To máte opravdu na flašce ten rozsah 33 – 40 % ? Co se dneska neděje ! To je pěkná blbost.
Doplňuji:
Ten rozsah koncentrace kyseliny na lahvi je v rozpětí od stavu úplného vybití do stavu maximálního nabití. Takže se s největší pravděpodobností bude jednat opravdu o kyselinu určenou k nalévání AKU baterií o hustotě 1,28g/ml.
Ale takto označené to zavání silně diletanstvím!

Další odpovědi
tom004

Dnešní baterie jsou uzavřené (bezúdržbové). U těch,starších,kde se občas musela doplnit kapalina (destilovaná voda,nokoliv kyselina),se první nalití,u suchých­,provádělo v autoservisu,nebo na prodejně,pokud tuto službu poskytovala. A potom se už vždy dolévala pouze destil. voda,ta se odpařuje,kyselina ne. Nejlepší a možná i nejbezpečnější je navštívit autoservis. provedou to odborně a doporučí další údržbu