Hanah

Jakou část musíme uhradit při způsobené škodě a závadě na spol.č.SVB?

Na našem kom.průduchu se v prostoru půdy a následně pod stropem nájemníka pod podlahou půdy objevila dehtace /náš byt v přízemí,nájemník v 3.podl.//.SVB na žádost st.odboru zadalo vyvložkování komína /5O let používání pevn.paliv/.Co musíme aplatit?

Nejlepší odpověď
standa

Vy osobně nemusíte platit NIC !!!

Náklady na opravu musí zaplatit (bez ohledu, ke kterému bytu patří zmiňovaný poškozený komínový průduch) SVJ, myšleno jako právnická osoba.

SVJ disponuje finančními prostředky, které zálohově skládají všichni vlastníci do fondu oprav a každý z vlastníků by měl platit částku, která odpovídá jeho spoluvlastnickému podílu na společných prostorách domu.

Jediný ´problém´ je v tom, že o každé opravě SPOLEČNÝCH částí domu musí rozhodovat celé společenství. V některých případech stačí, když rozhodne 51% hlasů všech vlastníků, někdy se musí jednat o více jak 3/4 a někdy 100%. V tomto případě je postačují rozhodnutí nadpolovičná většiny přítomných na schůzi shromáždění. A všichni ostatní to musí respektovat !!!

Pro případ, že SVJ takovouto opravu neschválilo, tak máte právo požádat soud o rozhodnutí v této věci (zmocňuje vás k tomu zákon o vlastnictví by­tů).

Ale to je už na jinou otázku.

p.s. pokud budete mít zájem, mohu vám na e-mail poslat naše stanovy a doporučení jak v takovýchto případech postupovat.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/oprava-spolecne-casti-domu-uhrada-fin-nakladu-clenem-byt-jednotky