zjentek

Jaké minimální množství alkoholu pozřít, aby nás při teplotě 0°C venku hřálo?

Kolík vystačí člověku před procházkou vypít jen pro to teplo?

Nejlepší odpověď
annas

Raději jít ven bez pití alkoholu.

Ale vždy jsem slyšela nebo četla, že alkohol zahřeje jen na chvíli,

"Krátkodobý pocit zahřátí má svůj důvod někde jinde. Když je tělo podchlazené, periferní části těla (například končetiny), jsou krví zásobovány minimálně a tato krev je i chladnější. Prvořadé je ochránit životně důležité části těla (břicho, hrudník, hlavu), zachovat zde cirkulaci krve. Po požití alkoholu se tato křehká rovnováha snadno naruší, v těle se rozšíří cévy a krátkodobě zvýší krevní tlak. Díky tomu se studená krev z periferií začne mísit s teplou krví z centrální části a z rozšířených cév teplo rychleji uniká do okolí. To vyvolá krátkodobý a příjemný pocit zahřátí, vnitřní teplota těla se však rapidně sníží.

Zázvor, skořice, chilli a pepř, to jsou favorité číslo jedna, zkuste je zkombinovat v lahodném masala čaji, na zimu určitě zapomenete." atd.

https://www.i­receptar.cz/va­reni-a-recepty/co-v-zime-skutecne-zahreje-na-alkohol-zapomente.html

Mám zkušenosti se zázvorem, které organismus opravdu zahřívá, proto se méně pije v létě.. Myslím si, že teplota 0 °C se dá přežít i bez zahřátí alkoholem.

Další odpovědi
Edison

Alkohol nehřeje. Naopak způsobuje necitlivost a zhoršené vnímání zimi a je tak často příčinou úmrtí umrznutím.

agentpv

2dcl grogu, (0,3 – 0,5decilitru rumu), popř. na delší vycházku si dát něco i do termosky.

Ametyst

Edison: Chtěl jsi napsat „vnímání zimičky“?