Jaké jsou rozdíly u koní v termínech: klus, vyklusání a cval?

Používají se tyto termíny i mimo koně? Jiná zvířata? Situace?
Dále jak rychlý je cval a co klus? :) Má to nějaké míry na kroky?

Odpovědi
Drap

Takto se chápou a posuzují pohyby koně:

CVAL – Cval je třídobý chod, kdy nohy koně dopadají na zem v následujícím pořadí: vnější zadní jde dopředu, pak vnitřní zadní a vnější přední jdou dopředu společně, následovány vnitřní přední. Pak nastává přerušení, kdy jsou všechny čtyři nohy ve vzduchu a opět se opakuje tentýž vzorec – vnější zadní, vnitřní zadní a vnější přední společně a vnitřní přední.

  • Teprve ve cvalu novopečený jezdec poprvé zažije vzrušení z rychlé jízdy na koni. Pocit rychlosti a síly, jak kůň každým skokem ukrajuje další metry pod sebou, přináší dokonalý pocit štěstí. Ale navzdory větší rychlosti jezdec pociťuje tento chod jako velmi hladký.

KROK – Krok je charakterizován jako čtyřdobý chod, neboť kůň pohybuje každou nohou zvlášť. Zaposloucháte-li se do zvuku jeho kopyt, uslyšíte čtyři nezávislé údery kopyt. Sekvence kopyt v kroku je následující: vnější zadní, vnější přední, vnitřní zadní, vnitřní přední. Kůň by měl dělat kroky stejné délky a měl by vypadat energicky a cílevědomě. Díváte-li se na koně v kroku, zjistíte, že jeho celé tělo je v pohybu. Pohyb protéká svaly hýždí, přes hřbet, plece až do krku. Kůň by měl vypadat silně,atleticky a trénovaně. Ačkoliv krok je nejpomalejší chod, kůň používá ve značné míře krk, což znamená, že si musíte dít pozor na to, aby vaše paže tento pohyb kopírovaly a neomezovaly.

KLUS – Klus je dvoudobý chod – kůň přešlapuje z jednoho úhlopříčného páru nohou na druhý. Posloucháte-li zvuk kopyt, uslyšíte v rámci jednoho kroku pouze dva údery kopyt. Vnější zadní a vnitřní přední se pohybují kupředu společně. Pak následuje chvilka přerušení a kupředu vykročí vnitřní zadní a vnější přední nohy současně.

  • Klus je následující chod, který vám kůň může nabídnout a mnoho novopečených jezdců považuje tento chod za nejobtížnější. Když kůň kluše, pociťuje jezdec daleko silnější pohyb pod sedlem, než na jaký je zvyklý z kroku. Abyste se cítili v tomto chodu pohodlně, musíte mít tělo uvolněné, aby mohlo absorbovat pohyb a nikoliv napjaté, neboť pak byste na koni poskakovaili.

TRYSK – Trysk je čtyřdobý chod, v němž nohy pracují v následujícím pořadí: vnitřní zadní, vnější zadní, vnitřní přední, vnější přední. Jelikož krok je také čtyřdobý chod, často se říká, že má-li kůň dobrá krok, bude také dobře cválat. Pozorujte závodní koně procházející se po dráze ajistě si toho všimnete!

  • Jízda na koni tryskem je osvěžující a vzrušující zkušenost, ale má-li být bezpečná a příjemná pro koně i jezdce, je nutno si osvojit vyvážený, bezpečný sed a cítit se jistě při ovládání koně. Rovnováha a bezpečnost jsou důležité, neboť ztratíte-li rovnováhu v tomto chodu, můžete buďto spadnout, nebo zůstat viset na otěžích. Kůň se bude snažit odstranit tlak na hubu a může se zcela vymknout vaší kontrole.

anonym

Díky moc drape za parádní rozbor: Body sem ti už udělil co jsem mohl, ale dám ti nejspíš i nominaci. Uvídíme jestli ještě někdo přispěje.

Pokud tě mohu ještě poprosit a nebo někoho dalšího co tu teď čte ještě uvést toto:
A co ten představuje to vyklusání? To je něco jako trénink kondice pro koně, kdy se s nimi klusá určitá vzdálenost?