Leviyah

Jaké je správné skloňování slova Nikaia v 6.pádě?

Zdravím,
potřebovala bych trochu pomoci s jednou záludností, která možná není až tak záludná, ale já bych chtěla mít jistotu, že neudělám chybu. Skloňování vlastního jména Nikaia, což je historické město v dnešním Turecku, se pro mě ukázalo být oříškem. Mohl by mi tedy někdo prosím říci, jak jej správně vyskloňovat v 6.pádě? :)

Nejlepší odpověď
annas

Ta Nikaia – se skloňuje podle podvzoru Troja – takže 6. p. o Troje nebo o Troji. Takže tvary o Nikaie nebo Nikaii.

Stejně Praia, Pistoia, – 3. a 6. p. – Praii, Pistoii. Zda -e nebo -i – záleží za tradici, místních zvyklostech. Ale zpravdila se upřednostňuje tvar podle hlavního vzoru růže – o růži = o Troji, tedy = o Nikaii.

Častější je tvar -i – i v historii – syn senátora Cassia Aproniana v Níkaii.

Bod 3, 2. a
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=Troja&Hledej=Hle­dej#bref2