Lorax

Jaké je oficiální rozdělení geoparků?

Zdravím, mohl by mi prosím někdo upřesnit jak to vlastně je s rozdělením geoparků? Na wiki se zmiňují o 1. Národní geoparky, 2. nadnárodní geoparky, 3. regionální geoparky, 4. světové geoparky. Podle toho co jsem našel, tak regionální geoparky a světové jsou vlastně ty stejné. Vím, že existují ještě tzv. lokální geoparky, což vlastně nejsou geoparky, ale jen geologické expozice, které jsou jen špatně nazvány. Vyplývá mi z toho, že pokud chci správně rozdělit geoparky, tak jsou jen dvě kategorie (národní a světové). Najde se tu někdo, kdo by k tomuto tématu měl více informací než jen wiki? Děkuji

Odpovědi
led

„Geopark je označení pro geologicky cenné území, kde jsou ve spolupráci s místními obyvateli a organizacemi rozvíjeny aktivity na podporu rozvoje oblasti a podporu návštěvnosti a vzdělanosti.Nejedná se tedy pouze o čistě geovědní projekty, ty však často hrají dominantní roli. Vedle geologických objektů a jevů jsou důležité i další zajímavosti, jako jsou kulturní a ekologické fenomény, archeologické a historické památky.“ odkaz z wiki

ale okrem týchto oficiálnych delení geoparkov v medzinárodnej tabuľke svet, sú aj lokálne, ktoré však nie sú v uvádzané v medzinárodnom meradle, ale len v oblasti štátov, kde sa nachádzajú.
Regionálny geopark sa nachádza na území jednotlivých štátov, ale nadnárodné svojou plochou zasahujú územia viacerých štátov. Z tohto vidno, že regionálne a nadnárodné geoparky nemusia byť totožné.
príklad lokálneho geoparku, vlastne modelu : „Geologický park Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy je stálou venkovní expozicí hornin, které zaznamenaly geologický vývoj území Českého masivu za přibližně 600 milionů let. Expozice přibližuje pohled na jedinečnou geologickou stavbu velké části České republiky.“
„národní geoparky“ v ČR nájdete na
http://www.ge­ology.cz/narod­nigeoparky#
https://www.mzp­.cz/C1257458002F0DC7/cz/­geoparky/$FILE/SOT­PR-Letak_DL_geoparky-20201023.pdf

Lorax

čekal jsem spíše nějaké to konkrétní rozdělení a né zkopírované definice z wikipedie, které jsou úplně všude.