Vojtěch

Jaké digitální piano pro začátečníka?

Chci se naučit hrát na piano a zároveň bych rád, abych zanedlouho nemusel kupovat lepší. Našel by se, prosím, někdo zkušený, kdo by mi dal doporučení? Prodavač v obchodě mi doporučil digitální Roland FP60X. Prý sice nemá tak hezký zvuk jako Yamaha, ale má klaviaturu věrněji napodobující skutečné piano. Občas jej budu potřebovat převézt. Díky!

Odpovědi
Kelt

Tak nějaké zkušenosti mám, protože jsem měl doma 4 keyboardy a hrál jsem trochu na klavír, ale tyto zkušenosti bych použil pro nákup dalšího nástroje pro sebe. Takže asi 2 roky jsem chodil do hudebky na klavír, a proto, že jsme měli doma piano, tak jsem si na to hrál. Pak jsem si postupně kupoval dle finančních možností Keyboard Casio – 5 oktáv, Yamaha, jedna měla klávesy jak klavír, druhá méně , snad 7 oktáv. Každý keyboard stál cca 10 000, spíš méně. Bylo to asi před více než 10 lety. Každý keyboard měl spoustu zvuků, rytmů, melodií, s možností nahrávat skladby a pod. Také tam byl výukový program na hru na klavír, metronom a pod. Měl jsem na to stojan, sluchátka a hrál jsem si na to asi 3 roky. Jenomže – hra na klavír a hra na keyboard, to se nedá srovnat. Je jiná technika úderu a je rozdíl klávesy na klavíru, které jsou masivní a klávesy na keyboardu. Bylo to snadnější,než hrát na klavír, ale to mi vadilo. No a taky mi vadilo, že ty zvuky byly umělé, nepřirozené. Takže kdybych se rozhodoval, tak si koupím digitální piano. Oproti normálnímu pianu je levnější, nemusí se ladit a zvuk je přirozenější a můžeš si to poslouchat přes sluchátka. Poradit je těžké. Když zaplatíš málo, budeš naštvaný, když zaplatíš hodně a pak přestaneš, budeš také naštvaný. Ä taky je rozdíl, zda to potřebuješ, nebo to za pár měsíců bude věc, která se musí utírat od prachu. No většina keyboardů má na youtube takovou ukázku a některý obchodník ti dovolí, si to vyzkoušet.