Avatar uživatele

Které chemické prvky se řadí mezi extrémně radioaktivní a v jaké formě, či kde se přirozeně vyskytují?

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Existují prvky s poločasem rozpadu v řádu miliard let a jsou i takové, které se rozpadají v řádu desítek tisíc let (třeba C14). Radioaktivita záleží na touze prvků s vysokým protonovým číslem rozpadnout se na prvky stabilnější, taky nadbytek protonů k tomu přispívá. U lehčích prvků obvykle bývá fajn, když počet protonů v jádře atomu +- odpovídá počtu neutronů.


Avatar uživatele
Bronzový

Prvky s proton.č. 1 až 82 (s dvěma výjimkami) tvoří stabilní izotopy - nejsou radiokativní. Prvky od Bismutu výše jsou nestabilní a jejich izotopy mají různý poločas rozpadu (mikrosekundy až miliardy let). V Jáchymově se nacházely silně radioaktivní prvky jako Uran, Thorium, Radium. Dnes se nacházejí v sovětských potažmo ruských balistických střelách nebo v odpadu z atom. elektráren.

Za vysoce radioaktivní lze považovat prvky jako Francium, Astat aj., jejichž nejstabilnější izotopy mají pol.rozpadu v řádech minut. Za extrémně radioaktivní snad lze povazovat prvky jako Meitnerium (proton.č. 109) nebo Darmstadtium aj. jejichž izotopy mají pol. rozp. v řádech sekund a méně. Ty se ovšem v přírodě nevyskytují. Vyrábějí se v urychlovačích. V podstatě zanikají dřív, než se dají pořádně prozkoumat.


Avatar uživatele
Stříbrný

Když ty extrémně radioaktivní se přirozeně nevyskytují, protože pokud se vyskytnou - například z důvodu rozpadu méně radioaktivního prvku (třeba uran235) tak se kvůli vysoké radioaktivitě zas "hned" rozpadnou (kde "hned" je někde od mikrosekund do desítek let)
Takže ty extrémně radioaktivní jsou tak v laboratořích, v nemocnicích jako zářiče apod. ev. jako "přirozený" odpad z jaderných elektráren (resp. malá část z něho).

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3219
Zlatý quentos 1426
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1209
Zlatý Kepler 948
Zlatý led 723
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 664
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.