Jan Kunčar

Jaká látka je v chemickém ohřívači, který se spouští prohnutím plíšku a znovu aktivuje povařením ve vodě?

Nejlepší odpověď
Eduart

Tak tohle mě samotného zajímalo,já myslel že tyhle chemické ohřívače jsou jednorázová záležitost. Tak jsem 3 minuty googlil a zjistil jsem že ty obnovitelné povařením obsahují Octan sodný. Na jakém přesně principu fungují si jdu právě zjistit :)

Další odpovědi
Kepler

Ano, některé ohřívače skutečně fungují na základě vlastností octanu sodného. Princip mi prozradila opět „bába Vševědka“ Wiki:
Pokud krystaly trihydrátu octanu sodného zahřejeme nad 58 °C, vznikne kapalina. Po jejím vychlazení zpět na teplotu cca 15 °C a vzniku krystalizačního jádra (např. dotykem) začne docházet opět ke krystalizaci na pevné skupenství. Při této reakci se uvolňuje teplo, odtud se vzal název „horký led“. Této vlastnosti se využívá v hřejivých polštářcích.
Ohřívač rukou obsahuje octanan sodný ve formě kapaliny.
Silný roztok octanu sodného je v pevném sáčku spolu s vypouklou kovovou destičkou – když se destička prohne, způsobí tlakovou vlnu, která způsobí, že octan sodný začne krystalizovat a uvolňovat teplo.

jáára

Acetát sodný