Avatar uživatele
Jan Kunčar

Jaká látka je v chemickém ohřívači, který se spouští prohnutím plíšku a znovu aktivuje povařením ve vodě?

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? Kepler, Edison, Michala11 před 1974 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Eduart

Tak tohle mě samotného zajímalo,já myslel že tyhle chemické ohřívače jsou jednorázová záležitost. Tak jsem 3 minuty googlil a zjistil jsem že ty obnovitelné povařením obsahují Octan sodný. Na jakém přesně principu fungují si jdu právě zjistit :)

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Ano, některé ohřívače skutečně fungují na základě vlastností octanu sodného. Princip mi prozradila opět „bába Vševědka“ Wiki:
Pokud krystaly trihydrátu octanu sodného zahřejeme nad 58 °C, vznikne kapalina. Po jejím vychlazení zpět na teplotu cca 15 °C a vzniku krystalizačního jádra (např. dotykem) začne docházet opět ke krystalizaci na pevné skupenství. Při této reakci se uvolňuje teplo, odtud se vzal název „horký led“. Této vlastnosti se využívá v hřejivých polštářcích.
Ohřívač rukou obsahuje octanan sodný ve formě kapaliny.
Silný roztok octanu sodného je v pevném sáčku spolu s vypouklou kovovou destičkou – když se destička prohne, způsobí tlakovou vlnu, která způsobí, že octan sodný začne krystalizovat a uvolňovat teplo.

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
jáára

Acetát sodný

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek