jaká jsou pravidla hry prší?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Setkal jsem se s několika pravidly. Já mám vžité toto:
Barva na barvu, hodnota karty na hodnotu karty bez ohledu na barvu, za sedmičku pokud nemá druhý se berou tři karty, svršek mění barvu, na eso se stojí a hraji dál.

Další odpovědi
1popelka1

Než bych pravidla sepsala, vkládám raději pravidla převzatá z internetu:

Cíl hry : Zbavit se co nejrychleji všech karet z ruky.

Jak se hraje :
V rozdávání se účastníci pravidelně střídají. Rozdávající hráč rozdá každému po pěti listech (nebo 4 listech-tak hraji já) a jednu kartu doprostřed stolu. Zbytek balíku tvoří talón, ze kterého hráči dobírají list. Hráč, který je na tahu smí odhodit buď kartu vyložené barvy nebo kartu stejné číselné hodnoty. Nemůže-li nebo nechce-li hráč odhodit kartu, musí vzít kartu z talónu.
Shodí-li hráč poslední kartu ohlásí prší a ukončí tak hru. Ostatní hráči počítají bodovou hodnotu karet, které jim zůstaly v ruce a připíší si příslušný počet trestných bodů. Vítězí ten hráč, který má po odehrání určitého počtu partií (nebo po uplynutí stanoveného času) nejmenší počet trestných bodů.

Vyjímečné karty :
Ve hře se vyskytují tři karty, které ovlivňují průběh sehrávky :
Svršek může být nesen na libovolnou kartu (vyjma sedmičky a esa), zároveň hráč který tuto kartu vynes, určuje v jaké barvě bude pokračovat hra.
Hrajeme-li piketovým listem má tuto funkci kluk.
Sedma, je-li právě shozena, nutí hráče který je na řadě vzít dvě karty z talónu, aniž by nějakou kartu sám odhodil. Má-li však ve svém listu také sedmu může ji shodit a následující hráč již musí brát z talónu čtyři karty.
Eso – hráč po levici hráče, který eso shodil, může toto přebít pouze jiným esem. Jestliže eso nemá, nemůže shodit žádnou jinou kartu a ani nedobírá žádnou kartu z talónu.

• Varianty hry :
Někdy se hraje jen na čtyři karty (teda u nás snad vždycky 🙂.
Hraje se dokud nezůstane ve hře poslední hráč (ten prohrál a rozdává karty k další hře), trestné body se nepočítají.
Sedmičky a esa nejde přebíjet.
Srdcová sedmička vrací do hry – zůstanou-li ve hře poslední dva hráči, jeden shodí poslední kartu (červenou či sedmu) a ta je přebita srdcovou sedmou musí si hráč vzít z talónu dvě (případně čtyři) karty a pokračovat ve hře.
Rychlík se hraje s osmi kartami a je možné shazovat najednou karty stejné hodnoty (na srdce mohu shodit tři osmičky a to v pořadí srdcová osma, žaludská osma, zelená osma ; není možné shodit jako první v pořadí žaludskou či zelenou osmu).

Zdroj: http://www.hrej­si.cz/karty/mau­mau.htm

flodur

http://www.hrej­si.cz/karty/mau­mau.htm

panenka

Tuto hru hraji na Seznamu zde je popis hry Prší- Hraje se podle standardních pravidel Prší. Zápas se hraje na tři kola. Herní kolo končí, zbaví-li se jeden z hráčů všech karet. Soupeř dostane trestné body za zbylé karty v ruce. Vítězem je ten hráč, jehož součet trestných bodů za tři kola je nižší. Pravidla: každému hráči jsou vylosovány čtyři karty a jedna karta doprostřed stolu. Zbytek balíku tvoří talón, ze kterého hráči dobírají list. Hráč, který je na tahu smí odhodit buď kartu vyložené barvy nebo kartu stejné číselné hodnoty. Nemůže-li nebo nechce-li hráč odhodit kartu, musí vzít kartu z talónu. Svršek lze odhodit na kteroukoliv barvu a hráč určí, jakou barvu představuje pro dalšího hráče. Odhodí-li hráč sedmu, následující hráč musí odhodit také sedmu. Pokud nemá, musí si z talónu vzít 2 karty násobené počtem sedmiček odhozených po sobě. Odhodí-li hráč eso, následující hráč stojí, tj. vynechá jeden tah. Vítězem je ten, kdo se jako první zbaví všech karet.

Zdroj: http://www.hry­.cz/prsi

anonym

My jsme ještě hráli tak,že na krále pikového se braly tři karty!

cukrar

všude jiné, dle domluvy hráčů a počtu balíčků karet najednou (klidně i 5 balíčků to je 5×32 karet)
ta radost, když máte v ruce 20 karet a máte velké finále!!!