Jaká jsou práva a povinnosti členů dozorčí rady v obecně prospěšné společnosti?

Jsem navržen na funkci člena dozorčí rady a zároveň jsem vojákem z povolání.

Odpovědi
standa

Činnost obecně prospěšných společností je upravena zákonem o obecně prospěšných společnostech č. 248/1995 Sb.

§ 16 DOZORČÍ RADA:

1.a) PŘEZKOUMÁVÁ roční účetní závěrku a výroční zprávu obecně prospěšné společnosti,

  1. nejméně jedenkrát ročně PODÁVA ZPRÁVU správní radě o výsledcích své kontrolní činnosti,
  2. DOHLÍŽÍ na to, že obecně prospěšná společnost vyvíjí činnost v souladu se zákony a zakládací listinou obecně prospěšné společnosti.

2.a) Je oprávněna podávat správní radě návrh na ODVOLÁNÍ ŘEDITELE,

  1. Je oprávněna NAHLÍŽET do účetních knih a jiných dokladů a kontrolovat tam obsažené údaje,
  2. Je oprávněna SVOLAT mimořádné jednání správní rady, jestliže to vyžadují zájmy obecně prospěšné společnosti.

Členové dozorčí rady mají PRÁVO ÚČASTNIT se jednání správní rady; musí jim být uděleno slovo, pokud o ně požádají.

3.) Dozorčí rada je povinna UPOZORNIT správní radu na porušení zákonů, ustanovení zakládací listiny nebo statutu, na nehospodárné postupy, popřípadě na další nedostatky v činnosti obecně prospěšné společnosti.

Možná byste se na celý předpis měl podívat – viz zdroj.

Zdroj: http://spcp.prf­.cuni.cz/lex/248-95.htm