tony2412

Jak dlouho vydrží baterie AAA v –28° mrazu?

Jestliže koupím digitální teploměr s bezdrátovým čidlem a dám ho do mrazáku, mají ty baterie šanci ten mráz přežít? Měří to teplotu –40 až +60°, tak by ty baterie asi vydržet měly ten mráz, ale jde o to, že by byly v tom mrazu –20 až –30 stupňů stále…///Zkoušel jsem to s meteostanicí, mrazák je ve vedlejší místnosti v asi 10m vzálenosti a čidlo navázalo spojení v pohodě, ale jde mi o to, když je ten teploměr dělanej na měření venkovní teploty –40 až +60, tak by ty baterky měly snad vydržet, ale jde o to, jak ty baterky v tom mrazu kolem –25 vydrží dlouho, to čidlo meteostanice mám v mrazáku zatím necelý den a ukazuje v pohodě zatím pořád.

Odpovědi
Kepler

Označení AAA udává jen fyzickou velikost monočlánku, nikoliv jeho vlastnosti a typ. Obecně chemické zdroje ve velkém mrazu téměř nefungují. Řešení jaké si představuješ je nesmyslné: bezdrátový přenos ti plechový a další izolační obal mrazáku spolehlivě odstíní. Řešením je drátové čidlo uvnitř a všechno ostatní včetně zdroje venku. Drát k sondě o průměru cca 1 mm přivřený do těsnění dvířek nedělá problémy. Mám tak vyřešeno měření teploty v mrazáku a ve dvou zónách chladničky. 3 malé digitální teploměry s drátovým čidlem mě stály pár mizerných stovek celkem. Funguje to perfektně.

mosoj

AAA zinkochloridové i alkalické jsou nepoužitelné. Lithiové bez problému. Výrobce udává odolnost do –40oC.
Pokud radiové vlny projdou ( zřejmě máš obal z plastu) s lithiovými nebude problém.
Na co v mrazáku –25oC? Bohatě stačí –20oC.
Lithiové články používají na Šumavě do fotopastí i ve velkých mrazech.

Tomáš Marný

V mrazničce nedochází k samovybíjení aku článků. Dáváme nepoužívané do lednice léta. Proč by tam měl teploměr nefungovat? Jestli nějakej pówl drát nezkoroduje bude to funkční. Mám na balkoně 15 let čidlo teploměru wifi a už jsem dvakrát měnil baterie a vše maká. K mému údivu.

Dochy

Kepler: Ono to šíření radiových vln a Faradayova klec a podobné věci funguje tak trochu jako magie. Nemá smysl tvrdit, že dané řešení je nesmyslné protože přenos dat bude odstíněn. Pokud je jedno řešení hotové zatímco jiné by se muselo vyvíjet a platit, proč to hotové řešení nevyzkoušet?

Potřebovali jsme udělat test výpadku spojení pro zařízení připojeného na GSM. Jako nejjednodušší nám přišlo hodit ho do mikrovlnky, která má přeci stínění docela dobré. Bohužel, tomu zařízení mikrovlnka ve funkci nijak podstatně nevadila. Lednice není dělaná s ohledem na to aby stínila signál, dá se očekávat, že přinejmenším některé lednice budou mít alespoň pro nějaké frekvence nějaká průchozí místa… Další příklad: Celokovová kabina výtahu. Zpravidla se z ní mobilem také dovolám.

Kepler

Pro přenos z čidla jsou obvykle používané frekvence TV vysílání ( https://www.me­tria.cz/teplo­mery-elektronicke-bezdratove/bez­dratovy-teplomer-tfa-30-3051-01-pop-cerny ) , nebo i nad nimi. Ze zkušenosti vím, že pokud máš anténu pod plechovou střechou, chytíš prd. Osobně jsem ještě neviděl lednici nebo mrazák jiný, než s plechovým pláštěm, takže jde o dokonalou Faradayovu klec. Ale možná se mýlím, nejlépe vyzkoušet třeba vypůjčeným bezdrátovým teploměrem.

Dochy

Však už to Tony vyzkoušel 😉 Ale koukám, že to napsal až po Tvé odpovědi. Já to zkoušel kdysi, ale v mém případě s tím byli problémy. Občas to signál chytlo, občas ne.

Kepler

Může být, něco může proniknout skrze těsnění dvířek.